Με πέναλτι στην εκπνοή της παράτασης κέρδισε ο Ζαφειράκης τον ΓΑΣΚ

Ολοι στο πλευρό του ΓΑΣ Κιλκίς αυτήν την Κυριακή στο νέο κλειστό γυμναστήριο
Μιάν «ανάσα» από την «είσοδο» στην σειρά των τελικών αγώνων διαβάθμισης για τον τίτλο του πρωταθλητή βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας και άνοδο στην α1 έφτασε στην Νάουσα ο ΓΑΣ Κιλκίς.

Δυστυχώς το κακό πρώτο ημιχρόνιο αποδείχθηκε μοιραίο γι αυτόν, και έτσι ηττήθηκε στον επαναληπτικό κατατακτήριο αγώνα της ημιτελικής φάσης από τον τοπικό Ζαφειράκη με 26-55 στην παράταση, χάνοντας την «χρυσή» ευκαιρία μιάς «ξεκούραστης» πρόκρισης.

Εχοντας, ωστόσο, το πλεονέκτημα έδρας από την κανονική περίοδο, ο ΓΑΣΚ θα διεκδικήσει αυτήν την πρόκριση στον τρίτο και «φαρμακερό» αγώνα με τον Ναουσαίο αντίπαλό του, που θα διεξαχθεί την Κυριακή 7.4.19, στο νέο κλειστό γυμναστήριο Κιλκίς, με ώρα έναρξης 6 το απόγευμα.

Τούτο σημαίνει, ότι την ανωτέρω ημερομηνία… «όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο νέο κλειστό γυμναστήριο», με τους φίλους του κιλκισιώτικου χειροσφαίρου και του ΓΑΣΚ και γενικώς του Κιλκισιώτες φίλους του αθλητισμού να καλούνται να γίνουν… όγδοος παίκτης της ομάδας του Κιλκίς, στην προσπάθειά της να επιτύχει τον αντικειμενικό σκοπό της επανόδου στον με βάση τα αγωνιστικά κριτήρια και την λειτουργία της ως «φυτωρίου» του αθλήματος, φυσικό χώρο της, στον οποίο έχει γράψει λαμπρή ιστορία.

Θα είναι, εν ολίγοις, ευχής έργον και αυτή ακόμη η… κατάργηση του αδιαχωρήτου στο νέο κλειστό γυμναστήριο, η «εικόνα», δηλαδή, η οποία «δίνει φτερά» σε χέρια και πόδια σε κάθε ομάδα, που την αντικρύζει.

Εννοείται σε συνδυασμό με μίαν ατμόσφαιρα ενθουσιώδη, και όχι ηλεκτρισμένη, με …τα «ντεσιμπέλ» στο κόκκινο του θερμομέτρου, αλλά και κάθε τάση εκτροπής στο κόκκινο… του «στόπ».

Η θερινή υποστήριξη του ΓΑΣΚ και μόνο αρκεί για να «κάνει δύσκολη την ζωή» της ψυχολογίας του Ζαφειράκη, και δεν χρειάζεται απολύτως τίποτε άλλο.

Ας μην λησμονείται, ότι η ομάδα του Κιλκίς έχει περισσότερο από ποτέ την ανάγκη της υποστήριξης του κόσμου της, τόσο της ηθικής, διά της παρουσίας του στο νέο κλειστό γυμναστήριο, όσο και της υλικής… παντί τρόπω.

Εδειξε «χαρακτήρα»
Η προτροπή αυτή ίσως να μην χρειαζόταν, αν ο ΓΑΣΚ ήταν απλώς… λιγότερο κακός στο πρώτο ημιχρόνιο του αγώνα της Νάουσας, όταν και βρέθηκε να ηττάται με 12-7, κυρίως εξ αιτίας πολλών κακών επιλογών στην τελική προσπάθεια.
Ακολούθησε η σχετική βελτίωση του πρώτου εικοσαλέπτου της επανάληψης, που ήταν, όμως τόση, όση απλώς χρειαζόταν για να μην «ξεφύγει» η αρνητική διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα.

Το 21-14 στο 50’ προδιέγραφε εκ του ασφαλούς ήττα του Κιλκισιακού συγκροτήματος.

Αίφνης, όμως, από το σημείο εκείνο και μετά ο ΓΑΣΚ… «θυμήθηκε» ποιος είναι και έδειξε «χαρακτήρα».

Ετσι, με μιάν εκπληκτική αγωνιστική μεταμόρφωση, «ανέβασε» κατακόρυφα την αποδόσή του, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, και με ένα επί μέρους αποτέλεσμα…8-1 στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε λίγο πριν την λήξη του αγώνα να φέρει τον αγώνα στα ίσα (22-22).

Ακολούθησε η δεκάλεπτη παράταση με τις δύο ομάδες, «κυριευμένες» πλέον από το άγχος της ανάγκης της νίκης, συναγωνίσθηκαν η μία την άλλη σε λάθη και καλές στιγμές, με τα πρώτα να υπερτερούν σαφώς.

Υπό τέτοιες συνθήκες ήταν φυσιολογικό να κριθεί ο αγώνας «στις λεπτομέρειες», και ειδικότερα σε δύο εύστοχα πέναλτι. Με το πρώτο ο ΓΑΣΚ προηγήθηκε στο ημιχρόνιο της παράτασης με 23-22, ενώ με το δεύτερο ο Ζαφειράκης σημείωσε το τέρμα, με το οποίο «έγραψε» το τελικό 26-25 στην επανάληψη, διατηρώντας το δικαίωμα στην ελπίδα της πρόκρισης.

Σε ό,τι αφορά στο κιλκισιώτικο συγκρότημα, όλοι, όσοι αγωνίσθηκαν, φέρουν ευθύνη για την υστέρηση στο, επιζήμιο όπως εκ του αποτελέσματος αποδείχθηκε, πρώτο ημιχρόνιο, όμως και όλοι δικαιούνται ευσήμων για την επακολουθήσασα εντυπωσιακή μεταμόρφωση. Στον εκτελεστικό τομέα «πρώτευσε» ο Ιλερής.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 6-6, 8-6, 12-7 (ημχ.), 14-9, 16-11, 17-12, 20-14, 21-17, 22-22 (κ.α.), 22-23, 26-25

Οι συνθέσεις:
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Βλάχος 9, Διδασκάλου 2, Χατζηγεωργίου 4, Ρότζιος 2, Μήτσικας, Πετρίδης, Βακκάς 4, Τσαγκέρας, Καραβίτης 2, Βραχιολίδης 2, Πινακούδης, Σιδηρόπουλος 1, Σιούλης, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ: Κοβλακάς, Ιλερής 6, Δούγιας 5, Κουτσίδης, Β. Τοκατζόγλου 4, Σ. Φαχουρίδης 1, Γιαβασίδης 3, Α. Φαχουρίδης 2, Τριανταφύλλου, Μέγκας 3, Σακαλής, Μαυρόπουλος, Βιολιτζής 1, Πιστόλας, Α. Τοκατζόγλου, Βαφειάδης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 56’ Διδασκάλου, 69:58 Μαυρόπουλος, Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 7/9-2/5