Αθλητισμός

Εύκολα ή δύσκολα προκρίθηκαν στον β’ γύρο του κυπέλλου οι «ισχυροί»

Γράφει ο Κώστας Ίντος

Τα «φαβορί» επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και προκρίθηκαν στον β΄γύρο του κυπέλλου ΕΠΣ Κιλκίς, στους «16». Δώδεκα αναμετρήσεις κρίθηκαν στα 90 λεπτά. Ένας αγώνας κρίθηκε στην ημίωρη παράταση.
Τρεις συναντήσεις ολοκληρώθηκαν με την διαδικασία των πέναλτυ.

ΒΑΛΤΟΤΟΠΙ-ΤΕΡΠΥΛΛΟΣ 1-3
Το ισχυρό προβάδισμα γιά τους φιλοξενούμενους του Γιάννη Τζεβελέκη στο 25΄ο Βασίλης Βάτσκας με μακρινό σουτ, στο 41΄ο Ισάακ Κατικαρίδης με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, στο 65΄ο Γιώργος Αμανατίδης με μακρινό σουτ. Μείωσε για τους γηπεδούχους του Γιάννη Ποντικίδη στο 80΄ο Ισάακ Κατικαρίδης, με αυτοτέρμα από μακρινή «στραβοκλωτσιά».
Διαιτητής ο Κώστας Καρυπίδης.

ΒΑΠΤΙΣΤΗΣ-ΝΕΟ ΑΓΙΟΝΕΡΙ 1-3
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 45΄με πέναλτυ του Φώτη Ορφανίδη. Οι φιλοξενούμενοι του Παναγιώτη Μιχαηλίδη αντεπιτέθηκαν στην επανάληψη, στο 55΄με πλασέ του Κώστα Χατζησάββα, στο 65΄με πλασέ του Βαγγέλη Μπόρα, στο 78΄με μακρινό σουτ του Λάζαρου Γιλτίδη. Γιά τους νικητές ο Κώστας Χατζησάββας είχε κάθετο δοκάρι από πλασέ στο 30΄.
Διαιτητής ο Δημήτρης Τζόγλης.

Μ.ΛΕΙΒΑΔΙΑ-ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ 2-4
Δικαιώθηκαν στο τελευταίο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι, με προπονητικό δίδυμο τους Αλέξανδρο Φωτιάδη και Πασχάλη Παπάκη. Καλές εντυπώσεις από τους τυπικώς γηπεδούχους του Σάκη Παπανικολάου, στην έδρα του Χορηγίου.
Στο 10΄ο Λευτέρης Μπουλγουρίδης με πλασέ το 1-0.
Στο 20΄ο Κώστας Τζιτζίδης με πλασέ το 1-1.
Στο 45΄ο Κώστας Φυλακτάκης, με πλασέ το 1-2.
Στο 50΄ ο Λευτέρης Μπουλγουρίδης με πλασέ το 2-2.
Στο 70΄ο Αλέξανδρος Φωτιάδης με κεφαλιά το 2-3.
Στο 85΄ο Βασίλης Νικολαΐδης με κεφαλιά το 2-4.
Διαιτητής ο Λάζαρος Μαυρίδης.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΝΕΑ ΣΑΝΤΑ 2-5 στην παράταση (2-2)
Δραματικό παιχνίδι, που είχε τα πάντα και κρίθηκε στην παράταση.
Οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Ασλανίδη έδειξαν να «καθαρίζουν» το 15΄με κεφαλιά του Αλέξανδρου Σεϊτανιώτη και στο 71΄με πλασέ του Ορφέα Σεϊτανιώτη. Μάλιστα, ενδιαμέσως, στο 55,΄απώλεσαν και πέναλτυ, με τον Ηρακλή Θεοφανίδη να στέλνει την μπάλλα στο δοκάρι. Στην αφετηρία της φάσης αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Χρήστος Βασιλειάδης γιά διαμαρτυρία.
Οι ηττημένοι με αριθμητικό μειονέκτημα κατάφεραν να φέρουν την αναμέτρηση στα ίσα, «βρίσκοντας δίχτυα» με τον πολύπειρο Μπάμπη Κοτσαμποϊκίδη, στο 15΄με μακρινό σουτ και στο 83΄με πλασέ.
Στην ημίωρη παράταση οι γηπεδούχοι είχαν την αστοχία του 95΄στο κραυγαλέο «τετ-α-τετ» του Αλέξη Αλεξανδρίδη, για να ακολουθήσουν τα τρία εύστοχα πλασέ των φιλοξενούμενων, στο 105΄με τον Μπάμπη Νικολαΐδη, στο 111΄με τον Τζορτζίνο Χότζα, στο 114΄με τον Ορφέα Σεϊτανιώτη.
Διαιτητής ο Θανάσης Δραγούσης.

ΑΓΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ-ΓΕΡΑΚΑΡΙΟ 4-3 στα πέναλτυ (2-2)
Θεαματική αναμέτρηση με πλούσιες συγκινήσεις.
Στο 25΄ο Μιχάλης Απατσίδης με πλασέ το 0-1.
Στο 42΄ο Κώστας Παπαδόπουλος με πλασέ το 1-1.
Στο 57΄ο Κώστας Παπαδόπουλος με κεφαλιά το 2-1.
Στο 60΄αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα ο Λευτέρης Σωτηριάδης των νικητών. Οι γηπεδούχοι για τα επόμενα 60 λεπτά έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα.
Στο 70΄οι γηπεδούχοι δεν αξιοποίησαν το πέναλτυ, με τον τερματοφύλακα Ιγνάτιο Παπαξενίδη, να «νικά» τον Αμφιλόχιο Κεχαγιά.
Στο 75΄ο Μιχάλης Απατσίδης με πλασέ το 2-2.
Χωρίς τέρματα κύλησε η παράταση.
Τέσσερα εύστοχα πέναλτυ γιά τους γηπεδούχους του Φώτη Μπέλτσου (Μαυρουδής Στάμος, Πασχάλης Βελλίνης, Κώστας Ουρτζάνης, Αλέξανδρος Κουνουπάκης). Άστοχος στην δεύτερη εκτέλεση και πάλι ο Αμφιλόχιος Κεχαγιάς, με τον Ιγνάτιο Παπαξενίδη να φωνάξει και πάλι παρόν.
Τρία εύστοχα πέναλτυ γιά τους φιλοξενούμενους (Αντώνης Πάνου, Γιώργος Αμπατζής, Μιχάλης Απατσίδης). Μοιραίοι, όταν στην δεύτερη εκτέλεση ο προπονητής-παίκτης Χάρης Παπαδόπουλος (έξω) και στην τέταρτη εκτέλεση ο Γιώργος Τσόνας (απόκρουση του Παντελή Μιτικάκη).
Διαιτητής ο Τάσος Ιωαννίδης.

ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΕΡΝΑ-ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΥΣΗ 0-4
Εύκολο απόγευμα για τους φιλοξενούμενους του Γιάννη Τεβρεντζίδη, με δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο και διαφορετικούς «εκτελεστές». Στο 27΄ο Γιώργος Διονυσιάδης με πλασέ, στο 35΄ο Δάμος Παπαδόπουλος με εκτέλεση φάουλ, στο 55΄ο Δανιήλ Ζώτος με σουτ από μέσα από την περιοχή, στο 60΄ο Γιώργος Μπατάρας με πλασέ. Επί πλέον, ένα οριζόντιο δοκάρι για τους νικητές, σε εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη Κεσίδη στο 70΄.
Διαιτητής ο Χρήστος Τσαλουχίδης.

ΚΑΣΤΑΝΙΕΣ-ΠΑΛΑΙΟ ΑΓΙΟΝΕΡΙ 2-3
Δύο φορές προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, στο 12΄με διαγώνιο σουτ του Λεωνίδα Κωνσταντινίδη και στο 63΄με πλασέ του Οδυσσέα Στυλιανίδη. Δύο φορές ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι, στο 52΄με εκτέλεση φάουλ του Άγγελου Αλεξίου και στο 80΄με μακρινό σουτ του Παύλου Ιωαννίδη. Η λύτρωση για τους νικητές του Περικλή Σάμιου στο 91΄, με μακρινό σουτ του Ανδρέα Αβραμίδη.
Διαιτητής ο Γιώργος Τακίδης.

ΠΟΛΥΠΕΤΡΟ-ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ 3-5
Αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου, με ανωτερότητα των φιλοξενουμένων του Γιώργου Ιωαννίδη.
Στο 5΄ο Ιορδάνης Ορφανίδης με πλασέ το 0-1.
Στο 15΄ο Ακεψιμάς Αβραμίδης με πλασέ το 0-2.
Στο 30΄ο Ιορδάνης Ορφανίδης με πλασέ το 0-3.
Στο 35΄ο Ηλίας Κουκουλεκίδης με κεφαλιά το 1-3.
Στο 40΄ ο Ακεψιμάς Αβραμίδης με πλασέ το 1-4.
Στο 43΄ο Νίκος Δαλιανόπουλος με μακρινό σουτ το 2-4.
Στο 75΄αποβλήθηκε με απ΄ευθείας κόκκινη ο Ηλίας Κουκουλεκίδης των γηπεδούχων για έντονη διαμαρτυρία.
Στο 80΄ο Αντώνης Κουτσουρίδης με πλασέ το 2-5.
Στο 85΄ο Νίκος Δαλιανόπουλος με πέναλτυ το 3-5.
Διαιτητής ο Τάσος Ασβεστόπουλος.

ΑΙΑΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ-ΒΑΘΗ 0-3
Η υπεροχή της ομάδας του Γιώργου Μαυρόπουλου ουσιαστικοποιήθηκε στο 6΄με πλασέ του Θανάση Μαυρόπουλου, στο 15΄με μακρινό σουτ του Κώστα Συμεωνίδη, στο 70΄με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπάμπη Σπυρόπουλου.
Διαιτητής ο Θεόφιλος Παπαδόπουλος.

ΚΟΙΛΑΔΙ-ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ 0-3
Οι φιλοξενούμενοι του Κώστα Καζάνα δρομολόγησαν τις εξελίξεις στο 30΄με μακρινό σουτ του Νίκου Μπελίτσα, στο 70΄με κεφαλιά του Νίκου Κελεσίδη, στο 85΄με σουτ μέσα από την περιοχή του Βασίλη Αμανατίδη. Επί πλέον δύο δοκάρια, κάθετο σε πλασέ του Νίκου Μπελίτσα στο 20΄και οριζόντιο σε πλασέ του Θανάση Φασουλάκου στο 60΄.
Διαιτητής ο Τάσος Ζιγκερίδης.

ΤΟΥΜΠΑ-ΚΡΗΣΤΩΝΗ 0-5
Μετά την «λευκή» ισοπαλία του α΄ ημιχρονίου, το 20λεπτο επιθετικό ξέσπασμα του β΄μέρους γιά τους φιλοξενούμενους του Τόνι Γκονζάλες και του Κώστα Ιωαννίδη. Παραγωγικός, ο Σάββας Χατζηασλανίδης στο 50΄με κεφαλιά, ο Παναγιώτης Ρωμανίδης στο 55΄και 60΄με ισάριθμα πλασέ, ο Νίκος Βασιλειάδης στο 65΄με πλασέ, ο Βενιαμίν Αγαθαγγελίδης στο 70΄με πλασέ. Δύο δοκάρια για τους νικητές, οριζόντιο στο 20΄σε σουτ μέσα από την περιοχή του Σάββα Χατζηασλανίδη και κάθετο στο 48΄σε μακρινό σουτ του Δημήτρη Ευθυμιάδη.
Διαιτητής ο Χρήστος Τσαλουχίδης

ΠΑΛΑΙΟ ΓΥΝΑΙΚΟΚΑΣΤΡΟ-ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ 1-4
Νωρίς διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα, με χατ-τρικ του Δημήτρη Ιωαννίδη σε 43 λεπτά (8΄μακρινό σουτ, 14΄σουτ μέσα από περιοχή, 51΄πλασέ). Επί πλέον ένα τέρμα στο 38΄από κεφαλιά του Σταύρου Γκέρτσου, για τους φιλοξενούμενους του Μίλτου Γεωργιάδη. Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει προσωρινώς σε 1-3 με πέναλτυ του Δαμιανού Ταχτσίδη στο 46΄.

ΧΕΡΣΟ-ΠΛΑΓΙΑ 0-5
Σε μιάν ώρα παιχνιδιού όλα τα τέρματα γιά τους φιλοξενούμενους του Γιώργου Χατζηϊωαννίδη. Στο 10΄και 52΄με ισάριθμα πλασέ του Μίλτου Γρηγοριάδη, στο 17΄με διαγώνιο σουτ του Χρήστου Παρπουτσή, στο 20΄με μακρινό σουτ του Νίκου Τριανταφυλλίδη, στο 70΄με κεφαλιά του Σταύρου Μπάπκα.
Διαιτητής ο Σίμος Θεοδωρίδης.

ΧΟΡΗΓΙ-ΕΠΤΑΛΟΦΟΣ 1-2
Οι εντυπώσεις γιά τους γηπεδούχους του Γιώργου Δαϊλλίδη, με ωραία εμφάνιση, μείωση στο 72΄με κεφαλιά του Σπύρου Κωνσταντινίδη και κάθετο δοκάρι στο 14΄σε σουτ του Βαγγέλη Κωνσταντινίδη από μέσα από την περιοχή. Η ουσία για τους φιλοξενούμενους, με την ποδοσφαιρική «σφραγίδα» του προπονητή Νέστορα Στεφανίδη, που ευστόχησε σε δύο στατικές φάσεις (32΄πέναλτυ, 46΄εκτέλεση φάουλ).

ΓΡΙΒΑ-ΕΥΡΩΠΟΣ 2-4 στα πέναλτυ 5-7 (3-3)
Αγώνας – «γκραν-γκινιόλ». Οι φιλοξενούμενοι του Αλέξη Κυριακίδη απώλεσαν μαζικές ευκαιρίες, ενώ είχαν και δύο δοκάρια, κάθετο στο 106΄σε πλασέ του Θανάση Βουτσά, οριζόντιο στο 110΄σε κεφαλιά του Κώστα Βογιατζή. Δυσάρεστη εξέλιξη στο 40΄για τους νικητές, με το σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο του Νίκου Ναλμπάντη.
«Εφτάψυχοι» οι γηπεδούχοι του Κώστα Μαυροβουνιώτη.
Στο 13΄ο Αργύρης Κατσιπίδης με πλασέ το 0-1.
Στο 26΄ο Αργύρης Κατσιπίδης με κεφαλιά το 0-2.
Στο 36΄ο Κώστας Πετσανούκης με μακρινό σουτ το 1-2.
Στο 45΄ο Ανδρέας Τσόκου με πλασέ το 1-3.
Στο 70΄ο Χρήστος Γώγος με πλασέ το 2-3.
Στο 88΄ο Κώστας Λιπάνος με πέναλτυ το 3-3.
Χωρίς τέρματα κύλησε η ημίωρη παράταση.
Απόλυτη ευστοχία στα πέναλτυ των φιλοξενουμένων (Απόστολος Μυλωνάς, Στέφανος Ματζάρης, Λευτέρης Καραελευθερίου, Θανάσης Βουτσάς).
Στο πρώτο και τέταρτο πέναλτυ εύστοχησαν για τους γηπεδούχους οι Γιάννης Τυφούδης και Κώστας Λιπάνης. Το δεύτερο πέναλτυ του Ηρακλή Γρηγοριάδη και το τρίτο του Θανάση Μπακάλη εξουδετέρωσε ο Μαρσέλ Καράι.