Στον Κολινδρό ο Αετός άργησε …να «πετάξει»

Το κακό ξεκίνημά του «πλήρωσε» στον Κολινδρό ο Αετός Κιλκίς και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον τοπικό ΑΣ με 51-47.
Στο πρώτο ημιχρόνιο τα λάθη και η υστέρηση κάτω από τα δύο καλάθια «καθήλωσαν» τον Αετό, που πήγε στα αποδυτήρια με αρνητική διαφορά δεκαπέντε πόντων.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η καλαθοσφαιρική ομάδα του Κιλκίς πέρασε στην αντεπίθεση και με «όπλο» την «αποπνικτική» γιά την γηπεδούχο άμυνά της κατάφερε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να εκμηδενίσει την διαφορά και να φτάσει στην ανατροπή, προηγηθείσα με 37-36.
Ο ΑΣ Κολινδρού αντέδρασε και στα τελευταία λεπτά ο αγώνας εξελίχθηκε σε «ντέρμπυ».
Τότε όμως έκανε την εμφάνισή της στους Κιλκισιώτες η κόπωση οδηγώντας τους σε λίγες μεν πλην όμως καθοριστικές αμυντικές ολιγωρίες και βεβιασμένες τελικές προσπάθειες, κάτι που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι και κατέκτησαν την νίκη «στις λεπτομέρειες»

Τα δεκάλεπτα:

13-6, 19-15 (ημιχρόνιο 32-21)
4-16, 15-10 (τελικό 51-47)
Η σύνθεση: Πατσούρης 18 (1τρ.), Βακουφτσής 10, Βαϊτσούδης 9 (1τρ.), Ξυνίδης 6, Μαργαριτίδης 2, Νταμουτσίδης 2, Φιλιππίδης, Γκρεκός, Κολιαδήμας, Αραβίδης.

Αήττητος στο πρωτάθλημα παίδων ο Αετός Κιλκίς
Την αήττητη πορεία του στο καλαθοσφαιρικό πρωτάθλημα Κ.Μακεδονίας παίδων συνέχισε ο Αετός Κιλκίς.
Αν και κατώτερο προηγουμένων εμφανίσεών του, με επακόλουθο να ηττάται στο ημιχρόνιο με 38-23, το κιλκισιώτικο συγκρότημα «ανέβασε» κατακορύφως την απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε στην ανατροπή στον εκτός έδρας αγώνα του με το αντίστοιχο των Ικάρων Γιαννιτσών, επικρατώντας με 68-65.