Αθλητισμός

Δεν κατάφερε να κλείσει θετικά την χρονιά ο Κιλκισιακός με τον Πιερικό

Ένα ακόμη άσχημο απόγευμα για την ομάδα του Κιλκισιακού που στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς δεν κατάφερε το θεμιτό αποτέλεσμα για αυτόν. Σε ένα κακό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες τελικά πιό τυχερός στάθηκε ο Πιερικόςπου λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο σημείωσε τέρμα με τον Κατσιαμήτα επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από δυο συνεχόμενες ήττες.

Ο Κιλκισιακός ναι μεν ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τον Πιερικό, όμως ο τελευταίος ήταν αυτός που χαμογέλασε καθώς επικράτησε με 1-0 στο δημοτικό στάδιο.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε παιχνίδι κέντρου με και από τις δύο ομάδες. Στο 9′ ο Παπαδημητρίου έπειτα από τη σέντρα του Μεπλίτσα δε βρήκε γεμάτα με το κεφάλι τη μπάλα.

Νέα κεφαλιά του Δρόσου στο 30′ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ το σουτ του Κωστίκου στο 38′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Και ενώ όλα έδειχναν πως πάμε για λευκή ισοπαλία στο πρώτο μέρος, ο ΑΟΚ πλήρωσε το μοναδικό του λάθος στο 44′ με τον Κατσιαμήτα να φεύγει από τα αριστερά στη πλάτη της άμυνας και να νικάει τον Κολιοφούκα για το 1-0.
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ ΠΙΕΡΙΚΟΣ
Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κιλκισιακός είχε φάση, με τον Δρόσο να βγάζει τη σέντρα και την κεφαλιά του Παπαδημητρίου να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.
Με πάθος μπήκαν οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη στο δεύτερο ημίχρονο, και στο 48′ ο Παπαδημητρίου έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Παπατολίκας απέκρουσε.

Στο 54′ ο Κολιοφούκας μπλόκαρε σταθερά το γύρισμα του Κατσιαμήτα, και τρία λεπτά αργότερα ο Παπατολίκας ενστικτωδώς με το δεξί πόδι απέκρουσε το πλασέ του Παπαδημητρίου και πάλι από κοντά.

Ο Κιλκισιακός είχε κλείσει στο μισό γήπεδο τον Πιερικό που προσπαθούσε μόνο στη κόντρα να απειλήσει. Στο 77′ ο Ματεντζίδης ανέτρεψε έξω από τη περιοχή τον Κοκονόζι με τον διαιτητή να τον αποβάλλει με κόκκινη κάρτα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Κιλκισιακός ήταν αυτός που πίεζε, και στο 90′ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως ο Καθάριος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νικήθηκε από τον Παπατολίκα.
Οι συνθέσεις
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ:
Κολιοφούκας, Νικολαΐδης (46′ Καθάριος), Ραφαελίδης, Παλάσκας, Ματεντζίδης, Δοξάκης (57′ Πιπερτζής), Μπελίτσας, Καρασίμος (74′ Πολύζος), Παπαδημητρίου, Μοσχάκης, Δρόσος.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ:
Παπατολίκας, Κυριλλίδης, Τουλίκας, Κανταρτζής, Ουατάρα, Αλ. Καρτσαμπάς, Κατσαμήτας, (71′ Καραγκούνης), Κωστίκος, Παραφέστας, Παπαδόπουλος (65′ Κοκονόζι), Κραγιόπουλος (90′ Αθ. Καρτσαμπάς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Φίλιππος Αλεξάνδρειας – ΑΠΕ Λαγκαδά 2-3 (26′ Αργυρίου, 28′ Μυλωνάς / 16′ Χιντασέλι, 34′ Αθανασιάδης, 81′ Καραμανλής)

Κιλκισιακός – Πιερικός 0-1 (44′ Κατσιαμήτας)

Εδεσσαϊκός – Ηρακλής 0-0

ΑΟ Καρδίας – Αλμωπός Αριδαίας 1-1 (23′ Νικολόπουλος / 35′ Χαρίσης)

ΑΕ Καρίτσας – Καμπανιακός 0-0

Μακεδονικός – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων 1-1 (83′ Τσουκάνης / 53′ Παρσόπουλος)

Αγροτικός Αστέρας – ΦΑΣ Νάουσα 1-1 (60′ Ατζαμιδάκης / 30′ Κωτσόπουλος)