Πρώτη και σε ανύποπτο χρόνο
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2023/04/ΠΑΚΑ.jpg)
Την πέραν πάσης προσδοκίας και προβλέψεως επιτυχία του πρώτου παιδαγωγικού συνεδρίου στο Κιλκίς σχολίασε σε προηγούμενη έκδοσή του ο «Μαχητής».
Ένα σχόλιο, που, κοντά στα άλλα δικαιώνει και την δημοτική σύμβουλο Κιλκίς και υποψήφια βουλευτή κατά τις πρόσφατες εκλογές Καλλισθένη Πάκα-Κυμπαρίδη, καθώς ήταν η πρώτη, και μάλιστα σε ανύποπτο χρόνο, που είχε διατυπώσει δημοσίως την ιδέα, πρόταση και προτροπή να καταστεί ο νομός Κιλκίς συνεδριακός προορισμός.
Αν μη τι άλλο ο κλάδος των εκπαιδευτικών… «συνηγόρησε» εμπράκτως σ’ αυτήν, παραπέμποντας σε ανάλογη επιτυχία συνεδρίων και άλλων κλάδων εδώ στον τόπο μας.
Άλλωστε αυτός πλέον διαθέτει και επαρκή ξενοδοχειακή υποδομή για τις ανάγκες φιλοξενίας γιά κάθε συνέδριο σημαντικής εμβέλειας σαν το πρόσφατο παιδαγωγικό.