Καλά μηνύματα απο την β’ ομάδα του Κιλκισιακού

Φιλικός αγώνας-γιορτή ήταν αυτός που διεξήχθη τη Πέμπτη 5.5.16 στο δημοτικό στάδιο Κιλκίς.
Η ομάδα των παίδων (μέχρι 15 ετών) του ΠΑΟΚ έδωσε φιλικό αγώνα με τη δεύτερη ομάδα του Κιλκισιακού.
Αρκετός κόσμος βρέθηκε στη κερκίδα του σταδίου, με τον Κιλκισιακό β’ παρά την ήττα με 4-1 να έχει πολύ καλή παρουσία στο πρώτο μέρος, απέναντι σε αντίπαλο που θεωρείται η καλύτερη ομάδα της χώρας σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία. Στο σχετικό ενημερωτικό δελτίο αναφέρονται και τα εξής:
Άλλωστε μη ξεχνάμε οτι ο Κιλκισιακός Β΄ αποτελείται από παιδιά γεννηθέντα το 2000, με στόχο κάποια από αυτά στο προσεχές μέλλον να φορέσουν τη φανέλα της ανδρικής ομάδας.

Οι παίκτες του Γιώργου Πελίδη μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και στο πρώτο δεκάλεπτο έχασαν δύο τετ-α-τετ με τους Νίκο Ιορδανίδη και Στέλιο Φιλιππίδη.

Ο Δικέφαλος μετά το εικοσάλεπτο άρχισε να κερδίζει «έδαφος» στο γήπεδο και να δημιουργεί φάσεις μπροστά από την εστία του Χατσικίδη, με τον 16χρονο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί δύο τρεις καλές αποκρούσεις.
Στο 40′ θα μπορούσε να έχει έρθει το 1-0 με τον Ιορδανίδη να έχει δυνατό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου του ο ΠΑΟΚ άνοιξε το αποτέλεσμα.
Με τη ψυχολογία υπέρ αυτης και παίζοντας ακόμη καλύτερα στην επανάληψη η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε σε δύο γρήγορα τέρματα.

Στο 62′ ωραία ενέργεια του 13χρονου Σταύρου Μπάπκα από τα αριστερά, που πέρασε δύο αντιπάλους μεταβίβασε τη μπάλα στον Τάσο Μασμανίδη που μείωσε σε 1-3 προ κενού τέρματος.

Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό 4-1. Από ένα οριζόντιο δοκάρι οι δύο ομάδες και πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τους 150 περίπου θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο να “χορταίνουν” θέαμα. Μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση του Κιλκισιακού παρέθεσε μικρή δεξίωση στην αποστολή του ΠΑΟΚ.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ Β΄: Χατσικίδης, Τσακαλοφίδης, Ντοριάν, Κουρτεσίδης, Κωτάκης, Κουραλίδης, Φιλιππίδης, Κελεσίδης, Ζαμανόπουλος, Π. Κοσμερίδης, Ιορδανίδης. Έπαιξαν και οι Κουτουκιάς, Θ. Κοσμερίδης, Μασμανίδης, Ιωαννίδης, Μπάπκας, Τσακιρίδης, Σέχου, Αλεξίου, Πίσιος, Σεφερίδης και Τσιφτσής.