Ηττήθηκε «στις λεπτομέρειες» ο ΓΑΣΚ από τον Ζαφειράκη

Την πρώτη ήττα του στο χειροσφαιρικό πρωτάθλημα βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας, που ήταν συγχρόνως η πρώτη εντός έδρας υπέστη ο ΓΑΣ Κιλκίς, χάνοντας με 28-25 τον αγώνα με τον Ζαφειράκη Νάουσας.

Η ομάδα του Κιλκίς «πλήρωσε τα σπασμένα» της αμυντικής αστάθειάς της στο πρώτο ημιχρόνιο (13-18) και την επιθετική ολιγωρία της στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, εξ αιτίας της οποίας δεν ολοκληρώθηκε η αντεπίθεση του δευτέρου ημιχρονίου, χάρη στην οποία από το 13-18 ο ΓΑΣΚ έφτασε «μιάν ανάσα», πριν την ισοφάριση ή και την ανατροπή στο 55’ (25-26).

Σ’ αυτές τις διαδοχικές ολιγωρίες του κιλκισιώτικου κατά το τελευταίο πεντάλεπτο, το ναουσαϊκό «απάντησε» με δύο τέρματα και εδραίωσε την νίκη του, την οποία άξιζε να κατακτήσει καθώς παρουσιάσθηκε πιο ομοιογενές, έμπειρο και έτοιμο, έχοντας σταθερώς ικανοποιητική απόδοση σε όλη την διάρκεια της συνάντησης.

Πάντως, ο ΓΑΣΚ, παρά τις διακυμάνσεις της δικής του απόδοσης, έδειξε ότι έχει την δυνατότητα να διαδραματίσει και φέτος πρωταγωνιστικό ρόλο παρά τα διοικητικά προβλήματα, που τον ταλάνισαν το Καλοκαίρι, στερώντας του την δυνατότητα έγκυρης αναδιοργάνωσης και προετοιμασίας.

Κοβλακάς (Βαφειάδης), Α. Τοκατζόγλου 4, Αρ. Φαχουρίδης 1, Χ. Μαυρόπουλος 1, Μέγκας 5, Γιαβασίδης 4, Σ. Φαχουρίδης 5, Α. Μαυρόπουλος 1, Αναστασιάδης, Γουγλίδης 1, Π. Φαχουρίδης 1, Βιολιτζής.

Αδίκησε… τον εαυτό του ο Αλέξανδρος Αξιούπολης
Επί εικοσιπέντε λεπτά στο καθένα από τα δύο ημιχρόνια «έκτιζε» το «οικοδόμημα» της νίκης ή ισοπαλίας, στα τελευταία πέντε… το «κατεδάφισε»!

Ετσι, ο Αλέξανδρος Αξιούπολης, στον πρώτο εκτός έδρας αγώνα του για το χειροσφαιρικό πρωτάθλημα βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας, ηττήθηκε στην Κατερίνη από τον Αρχέλαο με 34-28.

Το αξιουπολίτικο συγκρότημα …αδίκησε τον εαυτό του με την απώλεια αυτοσυγκέντρωσης και την επιπολαιότητα στο τελευταίο επτάλεπτο του πρώτο ημιχρονίου, με επακόλουθο το εις βάρος του 13-11 να μετατραπεί σε 18-12, και στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με επακόλουθο εκεί που είχε μειώσει σε 28-26, να υποκύψει με το τελικό 34-28.

Στην επίθεση μπορεί να πει κανείς, ότι ο Αλέξανδρος τα πήγε πολύ καλά, σε σχέση τόσο με τον παράγοντα της έδρας όσο και με την δυναμικότητα του Αρχελάου.

Όμως, ενέβαλε σε σκέψεις η αμυντική του απόδοση σε σχέση όχι τόσο με την τακτική και την αγωνιστικότητα, αλλά κυρίως με τα «κενά» αυτοσυγκέντρωσης και προσήλωσης, από τα οποία και προέκυψαν ακόμη και αδικαιολόγητες ολιγωρίες, τις οποίες οι γηπεδούχοι… «τιμώρησαν» δεόντως.

Πάντως, η αγωνιστική «εικόνα» της ομάδας της Αξιούπολης, αν δεν παραπέμπει σε «πρωταγωνιστή, σίγουρα δεν παραπέμπει σε «κομπάρσο», με τον Αλέξανδρο να καλείται να την βελτιώσει τουλάχιστον σε βαθμό που να του εξασφαλίσει την ανανέωση της παραμονής στην α2 εθνική κατηγορία.

Πεχλιβάνης (Ομας), Α. Παπαρήγας, Μουτούδης 3, Παλαιστής 7, Γιαβασίδης, Καράγγελος 3, Καλπακίδης 5, Καραπείδης 5, Κοπαίδης 3, Βραχιολίδης 2, Ζάρας, Μενεψάκος.