Ισοπαλία 1-1 παραχώρησε ο Εθνικός στον Άρη

«Πέταξε τζάμπα» δύο βαθμούς, εξ αιτίας του συνδυασμού της κατώτερης σε σχέση με τους αμέσως προηγούμενους αγώνες απόδοσης του με την γνωστή εφεσή του στην απώλεια κλασικών ευκαιριών ακόμη και σε αγώνες χωρίς έντονη επιθετική δραστηριότητα.

Ωστόσο, το εντός έδρας (στο δημοτικό στάδιο Κιλκίς) 1-1 με τον Άρη Ακροποτάμου δεν «χαλάει» τον Εθνικό Νέου Αγιονερίου, αφού στους υπολειπόμενους τρεις αγώνες παραμένει διεκδικητής της τιμητικής πέμπτης θέσης.

Για τον φιλοξενούμενο ο βαθμός αυτός ισοδυναμεί με «ένεση οξυγόνου» στην προσπάθειά του να κρατηθεί στην γ’εθνική κατηγορία. Η ομάδα του νομού Κιλκίς ξεκίνησε «μουδιασμένα» και δεν έδειξε να «αφυπνίζεται» ούτε μετά το προβάδισμα στο αποτέλεσμα στο 171 με εύστοχο πέναλτυ του Ε. Στεφανίδη που κέρδισε ο Πεχλιβάνης.

Αντιθέτως η καβαλιώτικη που ξεκίνησε με αγωνιστικό προσανατολισμό την αποφυγή της ήττας αντέδρασε μετά το τέρμα που δέχθηκε αντεπιτέθηκε καις το 26’ κατάφερε να ισοφαρίσει. ‘Εως την λήξη του πρώτου ημιχρονίου η απόδοση και των δύο ομάδων παρουσίασε διακυμάνσεις με την κιλκισιώτικη να πιέζει επι περισσότερα διαστήματα και να χάνει σημαντικές ευκαιρίες με τους Ε. Στεφανίδη, Γκέρτσο και Πεχλιβάνη.

Η «εικόνα» αυτή επαναλήφθηκε στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο της επανάληψης ενώ μετά το 60’ και οι δύο ομάδες «ξεθύμαναν», επιδιώκοντας τη ασφάλεια των νώτων μη αφήνοντας η μία στην άλλη να ανπτύξει αξιόλογη δραστηριότητα μεταξύ κέντρου και αντιπάλου περιοχής.

Ο Εθνικός απείλησε μια μόνο φορά φτάνοντας πολύ κοντά στο 2-1 στο 80’ αλλά απο το σουτ του Δημητρακόπουλου η μπάλλα προσέκρουσε στην οριζόντια δοκό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο…μετριότης μετριοτήτος τα πάντα μετριότης με κακή στιγμή την αποβολή του Γκελίνου στο 83’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Kαλογεράκης, Γραικός (60’ Μπούζουρας ), Γκελήνος, Αποστολάς, Λουιζίδης, Καρασίμος, Γαλάνης, Δημητρακόπουλος, Γκέρτσος, Πεχλιβάνης (60’ Μήτσικας), Ε. Στεφανίδης (46’ Παπαδόπουλος