Αθλητισμός

Στο τέλος υπέκυψε ο Αετός Κιλκίς

Την ήττα γνώρισε ο Αετός Κιλκίς, με 70-64 από τον Ηρακλή Μελίκης, που διεκδικεί την άνοδο στην α’ κατηγορία Κ.Μακεδονίας. Ήταν ένα πολύ ωραίος αγώνας, με αποτέλεσμα να εναλλάσεται έως και το τρίτο δεκάλεπτο.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αετού επειδή «φορτώθηκαν» με φάουλ δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους δύο καλύτερους παίκτες του Ηρακλή. Έτσι, η καλαθοσφαιρική ομάδα του Κιλκίς υπέστη την τέταρτη ήττα σε δέκα αγώνες, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο.

ΑΕΤΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΕΛΙΚΗΣΤα δεκάλεπτα:
10-10, 15-22 (ημιχρόνιο 31-32)
17-16, 16-22 (τελικό 64-70)

Η σύνθεση:

Κολαδήμας, Ξυνίδης 1, Νταμοτσίδης 11 (1τρ.), Αραβίδης, Φιλιππίδης 10, Βαϊτσούδης 17 (2τρ.), Γκρεκός 4, Πατσούρης 19 (2τρ.), Μαργαριτίδης.

Στο «κατώφλι» των τελικών οι έφηβοι του Αετού Κιλκίς
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί των Ικάρων Γιαννιτσών, με 51-48, σημείωσε η καλαθοσφαιρική ομάδα εφήβων του Αετού Κιλκίς. Παρά τις απουσίες, και με την προσθήκη τεσσάρων παικτών από το παιδικό τμήμα, έπαιξε ψυχωμένα και επέδειξε αυτοσυγκέντρωση, κατακτώντας την νίκη, που την έφερε σε απόσταση «αναπνοής» από την τελική φάση του πρωταθλήματος Κ.Μακεδονίας εφήβων.
Γιά την πρόκριση χρειάζεται πλέον μόλις μία νίκη.