Νίκη «χρυσάφι» του ΓΑΣ Κιλκίς επί του Δούκα στην εκπνοή

Ο ΓΑΣ Κιλκίς με γκολ στην εκπνοή πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΑΣΕ Δούκα με 28-27 για τη 16η αγωνιστική της Handball Premier

Τη νίκη με 28-27 πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κιλκίς στην Αθήνα απέναντι στον ΑΣΕ Δούκα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier.
Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, ο ΓΑΣ κατάφερε να πάρει πολύ σπουδαία νίκη με γκολ του Μέτση στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Ο ΓΑΣ Κιλκίς ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και γρήγορα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-2.
Μέχρι τα πρώτα 12 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ αλλά από εκείνο το σημείο και μετά το Δούκας κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ.
Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Δούκας βρισκόταν επικεφαλής με 3-4 τέρματα, με τον ΓΑΣ ωστόσο να κρατάει επαφή πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-12 υπέρ του Δούκα.
Στο δεύτερος μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι χέρι χέρι στο σκορ.
Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ξανά 10 λεπτά πριν το τέλος να είναι μπροστά με 2 τέρματα (21-23), ωστόσο ο Δούκας με ένα σερί 4-0 πέρασε ξανά μπροστά.
Οι παίκτες του ΓΑΣ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν και πάλι και να ισοφαρίζουν. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά.
Ο Δούκας ισοφάρισε σε 27-27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ωστόσο ο Μποροντάι έδωσε γρήγορα στο Μέτση, ο οποίος εκτέλεσε γρήγορα τη σέντρα και σκόραρε σε κενή εστία, διαμορφώνοντας το 27-28.
Έτσι ο ΓΑΣ έφυγε από την Αθήνα με το ροζ φύλλο αγώνα και έφτασε τους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο τον 10ο Αερωπό Έδεσσας.
Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Τετάρτη 28.2.24 στο Κιλκίς για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδος και την πρόκριση στο final 4.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 27-28

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-4, 8-5, 11-7, 13-10, 14-12(ημχ.), 16-15, 19-18, 20-22, 24-23, 26-26, 27-28

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Παγιάτης, Νικολαΐδης, Χατσατουριάν 1, Μπατής 5, Κολεζάκης, Παναγιώτου 5, Παπαδόπουλος, Τσιούμας, Χουρσουντιάν 3, Γιάντσα 2, Χαριτωνίδης, Κοβάνης, Ζιβούλοβιτς 8, Κολλυρης, Δικαιούλιας 3.

ΓΑΣΚ (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 2, Κυπραίος 3, Μήγγας 3, Φαχουρίδης Στ. 3, Ελευθεριάδης, Γιαννακίδης, Δημάκης 3, Βαφειάδης, Μποτσκάρεφ 12, Σιγγιρίδης 1, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης Αρ., Εντσίν 1.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας, Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 5/5-4/4