«Γκρεμοτσάκισμα» Κιλκισιακού στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ

Αθλητισμός /

Τριπλή ισοβαθμία προέκυψε στην κορυφή της κατάταξης της α1 κατηγορίας μετά την ισοπαλία της Πλαγιάς στο Χέρσο, την «βαρειά» ήττα του Κιλκισιακού στην Γουμένισσα και τις νίκες των Π.Αγιονερίου επί του Εθνικού Αξιουπόλεως και του Επταλόφου επί της ΑΕ Πολυκάστρου.

Ετσι, τα πρωτεία συγκατέχουν οι αήττητες ομάδες των Πλαγιάς, Π.Αγιονερίου και Επταλόφου, ενώ με τον εκτοπισθέντα από την κορυφή Κιλκισιακό ισοβάθμησαν χάρη στις «πεντάρες» τους Μ.Βρύση και Αργυρούπολη.

Βαθμολογικό «άλμα» σημείωσαν ΠΑΟΚ Κρηστώνης, με την πρώτη νίκη του, και Πάικο Γουμένισσας, που με τον θρίαμβό του επί του Κιλκισιακού απέσπασε ταυτοχρόνως πρώτη νίκη και πρώτους βαθμούς.

Ετσι, η μόνη πλέον ομάδα χωρίς βαθμό είναι αυτή του ουραγού Μ.Αλέξανδρου Βαφειοχωρίου.

Αντιθέτως, δεν υπάρχει πλέον ομάδα χωρίς ανέπαφα δίχτυα, μετά την εκ μέρους του Κιλκισιακού απώλεια του απαραβίαστου της εστίας. Η Μ.Βρύση έγινε η πρώτη με διψήφιο αριθμό ενεργητικών τερμάτων και ο Μ.Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου ο πρώτος με διψήφιο αριθμό παθητικών.

Τα τέρματα ανήλθαν σε 32 στην μέχρι στιγμής επίδοση περιόδου, ενώ σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισαν οι Διονυσιάδης (Μ.Βρύση) και Γ.Τακαβάκης (Αργυρούπολη) με την τριπλή επιτυχία τυς.

-Στα «εμπόδια» των Α.Παντελεήμονος και Κεντρικού αντιστοίχως «σκάλωσαν» οι συμπρωτοπόροι του α΄ ομίλου α’ κατηγορίας Καμπάνης και Ποντιακός Ν.Σάντας, παραμένοντας πάντως αήττητοι.

Από το «στραβοπάτημά» τους επωφελήθηκε ο Εθνικός ΣΣ Μουριών, που τους πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής».

Το αήττητο διατήρησαν ως ομάδες …των ισοπαλιών Α.Παντελεήμων και Γερακαριό, ενώ στην πέμπτη θέση της κατάταξης «εκτοξεύθηκαν» από την βάση και «έπιασε» το Κεντρικό, ο Αλέξανδρος Κιλκίς και ο Γαλλικός σημειώνοντας την πρώτη νίκη τους.

-Στον β’ όμιλο διατήρησαν το απόλυτο, με την πρώτη νίκη επί ισαρίθμων αγώνων, Α.Πέτρος και Ανθόφυτο και «συγκατοικούν» στην κορυφή, μετά το «στραβοπάτημα» της Γοργόπης, η οποία ωστόσο διατήρησε το αήττητο.

Την απόσταση από αυτήν μείωσαν οι ισόβαθμοι Εύρωπος και Βαλτοτόπι, που εξ αιτίας αρχικής λανθασμένης ενσωματώσεως αποτελέσματος κατατάσσονταν την περασμένη εβδομάδα σε χαμηλότερο σημείο αντί της Ποντοηράκλειας.

Το Δροσάτο σημείωσε την πρώτη νίκη του που συγχρόνως του απέφερε τους πρώτους φετινούς βαθμούς του.

Ετσι, η μόνη ομάδα χωρις βαθμό είναι πλέον η ουραγός Μ.Στέρνα, η οποία, πάντως έπαυσε να είναι η μόνη «άσφαιρη», καθώς σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματά της.

Ο Α.Χαράλαμπος έγινε η πρώτη ομάδα με διψήφιο αριθμό ενεργητικών τερμάτων ενώ Δροσάτο και Μ.Στέρνα (στον ….μεταξύ τους αγώνα) οι πρώτες με διψήφιο αριθμό παθητικών τερμάτων.

Μοναδική απαραβίαστη εστία παρέμεινε αυτή του πρωτοπόρου Α.Πέτρου.

-Δεύτερη αγωνιστική ημέρα στην β’ κατηγορία και Απόλλων Μαυρονερίου στον α’ όμιλο και Χορήγι στον β’ είναι οι μόνες ομάδες που «ζευγάρωσαν» τις νίκες τους. Στον αντίποδα, παρέμεινε στο μηδέν Κ.Απόστολοι στον α’ όμιλο και Δοϊράνη και Σταυροχώρι στον β’.

Στον α’ όμιλο δεν σημειώθηκε ισοπαλία.

Από όλες τις ομάδες της κατηγορίας η μόνη που διατήρησε ανέπαφη την εστία της είναι αυτή του πρωτοπόρου του α’ ομίλου Χορηγίου, ενώ μόνη «άσφαιρη» παρέμεινε η ουραγός του ιδίου ομίλου των Κ.Αποστόλων.

Τα πλήρη αποτελέσματα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Αργυρούπολη            0-5

(Γ.Τακαβάκης 3, Λαδάς 2)

Δόξα Χέρ.-Πλαγιά      3-3

(Θ.Παπαδόπουλος, Τριγώνης, Κυριακίδης-Κουρουγιαννίδης 2, Μ.Κουτσάγιας)

Μ.Βρύση-Π.Γυναικόκαστρο 5-1

(Διονυσιάδης 2, Ν.Παπαδόπουλος, Δημητριάδης-Χ.Δημητριάδης)

Πάικο Γουμ.-Κιλκισιακός     4-1

(Βογιατζής, Μυλωνάς, Χατζηασλανίδης, Δασκάλου-Σωκ.Παπαδόπουλος)

ΠΑΟΚ Κρηστ.-Πευκόδασος  3-0

(Β.Δασκάλου 2, Παπαμιχαηλίδης)

Επτάλοφος-ΑΕ Πολυκάστρου         2-0

(Αλεξανδρίδης, Φ.Κόλα)

Π.Αγιονέρι-Εθνικός Αξ.        4-1

(Μωυσιάδης 2, Πετ.Αβραμίδης, Νικολαϊδης-Σκαρλάτος)

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3η αγωνιστική) [table]

Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ

  1. ,Πλαγιά, 8-4, 7,
  2. ,Π.Αγιονέρι, 6-2, 7,
  3. ,Επτάλοφος, 5-2, 7,
  4. ,Μ.Βρύση, 12-5, 6,
  5. ,Αργυρούπολη, 7-2, 6,
  6. ,Κιλκισιακός, 5-4, 6,
  7. ,ΠΑΟΚ Κρηστ., 5-3, 4,
  8. ,Δόξα Χέρσου, 6-6, 4,
  9. ,Πάικο Γουμ., 7-6, 3,
  10. ,Εθνικός Αξ., 5-6, 3,
  11. ,ΑΕ Πολυκάστρου, 2-4, 3,
  12. ,Πευκόδασος, 2-7, 3,
  13. ,Ν.Γυναικόκαστρο, 2-9, 1,
  14. ,Μ.Αλέξανδρος Βαφ., 1-13, 0,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Σάββατο 17.10.15)

Ν.Γυναικόκαστρο-Μ.Αλέξανδρος Βαφ.

Αργυρούπολη-Μ.Βρύση

Πλαγιά-Κιλκισιακός

Πευκόδασος-Δόξα Χέρσου

ΑΕ Πολυκάστρου-Πάικο Γουμ.

Εθνικός Αξ.-ΠΑΟΚ Κρηστώνης

Π.Αγιονέρι-Επτάλοφος

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α όμιλος

Αλέξανδρος Κιλκίς-ΑΕ Πεδινού       4-1

Ά.Παντελεήμων-Καμπάνης  1-1

Λεβεντοχώρι-Γαλλικός        0-1

Γερακαριό-Κοιλάδι   1-1

Εθνικός ΣΣΜ-Βάθη   3-0

Κεντρικός Ποντιακός ΝΣ     2-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3η αγωνιστική)[table]

Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ

  1. ,Καμπάνης, 9-3, 7,
  2. ,Ποντιακός ΝΣ, 7-4, 7,
  3. ,Εθνικός ΣΣΜ, 7-4, 6,
  4. ,Αλέξανδρος Κιλκίς, 7-6, 4,
  5. ,Γαλλικός, 5-5, 4,
  6. ,Κεντρικό, 4-5, 4,
  7. ,Α.Παντελεήμων, 3-3, 3,
  8. ,Γερακαριό, 3-3, 3,
  9. ,ΑΕ Πεδινού, 6-8, 3,
  10. ,Κοιλάδι, 3-4, 2,
  11. ,Λεβεντοχώρι, 3-4, 2,
  12. ,Βάθη, 1-9, 1,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Κυριακή 18.10.15)

Καμπάνης-Αλέξανδρος Κιλκίς

Ποντιακός ΝΣ-Λεβεντοχώρι

Βάθη-Α.Παντελεήμων

ΑΕ Πεδινού-Γερακαριό

Κεντρικό-Εθνικός ΣΣΜ

Κοιλάδι-Γαλλικός

Β όμιλος

Μ.Στέρνα-Δροσάτο   2-4

Βαλτοτόπι-Βαπτιστής         2-1

Μεταλλικό-Ανθόφυτο          1-3

Ποντοηράκλεια-Εύρωπος   2-3

Πολύπετρο-Ά.Πέτρος           0-1

Γοργόπη-Α.Χαράλαμπος      2-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3η αγωνιστική)[table]

Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ

  1. ,Ανθόφυτο, 8-3, 9,
  2. ,Γοργόπη, 9-4, 7,
  3. ,Εύρωπος, 7-6, 6,
  4. ,Βαλτοτόπι, 4-5, 6,
  5. ,Α.Χαράλαμπος, 10-7, 4,
  6. ,Πολύπετρο, 7-6, 3,
  7. ,Βαπτιστής, 6-7, 3,
  8. ,Μεταλλικό, 5-7, 3,
  9. ,Δροσάτο, 5-10, 3,
  10. ,Ποντοηράκλεια, 4-9, 1,
  11. ,Μ.Στέρνα, 2-12, 0,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Σάββατο 17.10.15)

Βαπτιστής-Μ.Στέρνα

Α.Χαράλαμπος-Μεταλλικό

Α.Πέτρος-Βαλτοτόπι

Δροσάτο-Ποντοηράκλεια

Γοργόπη-Πολύπετρο

Εύρωπος-Ανθόφυτο

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α όμιλος

Κορωνούδα-Απόλλων Μαυρ.          2-4

Νίκη Ευκ.-Δοϊράνη    5-1

Διπόταμος-Φύσκα    0-3

Ξηρόβρυση-Σταυροχώρι     6-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2η αγωνιστική)[table]

Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ

  1. ,Απόλλων Μαυρ., 5-2, 6,
  2. ,Ξηρόβρυση, 8-2, 4,
  3. ,Φύσκα, 5-2, 4,
  4. ,Νίκη Ευκ., 5-2, 3,
  5. ,Διπόταμος, 3-3, 3,
  6. ,Κορωνούδα, 4-5, 3,
  7. ,Δοϊράνη, 1-8, 0,
  8. ,Σταυροχώρι, 1-8, 0,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Κυριακή 18.10.15)

Νίκη Ευκ.-Κορωνούδα

Απόλλων Μαυρ.-Σταυροχώρι

Δοϊράνη-Φύσκα

Διπόταμος-Ξηρόβρυση

Β όμιλος

Μικρόκαμπος-Κ.Απόστολοι            4-0

Άσπρος-Τούμπα       1-1

Αίας Πολυκάστρου-Χορήγι 0-1

Ηλιόλουστο-ΑΟΚ Πολυκάστρου     2-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2η αγωνιστική)[table]

Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ

  1. ,Χορήγι, 4-0, 6,
  2. ,Μικρόκαμπος, 5-1, 4,
  3. ,Ασπρος, 3-1, 4,
  4. ,Αίας Πολυκάστρου, 2-2, 3,
  5. ,Ηλιόλουστο, 2-4, 3,
  6. ,ΑΟΚ Πολυκάστρου, 2-3, 1,
  7. ,Τούμπα, 2-3, 1,
  8. ,Κ.Απόστολοι, 0-6, 0,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Κυριακή 18.10.15)

Ασπρος-Απόλλων Μαυρ.

Κ.Απόστολοι-ΑΟΚ Πολυκάστρου

Τούμπα-Χορήγι

Αίας Πολυκάστρου-Ηλιόλουστο

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

Να βρεις μιμητές

Μία από τις ευχάριστες “νότες” της συνεδρίασης του δημοτικού συμβουλίου Κιλκίς της Δευτέρας 23.1.23 υπήρξε αναμφιβόλως η παρουσία πολυμελούς ομάδας […]