«Κατά τρόπο απαξιωτικό»
«Οι δημοτικοί σύμβουλοι, που συμμετέχουν στις επιτροπές του δήμου, λειτουργούν κατά τρόπο απαξιωτικό τόσο των θεσμών του δήμου όσο και του δημοτικού συμβουλίου”.
Αν αυτήν την καταγγελία είχε διατυπώσει ένας οποιοσδήποτε πολίτης, ίσως και να ήταν επιδεκτική του χαρακτηρισμού ως προϊόντος συναισθηματικής φόρτισης.
Το πράγμα διαφέρει από την στιγμή, που διατυπώνεται από επικεφαλής συνδυασμού του δημοτικού συμβουλίου Κιλκίς, εν προκειμένω του Γιάννη Φαχουρίδη, με καθαρώς πολιτικό λόγο.
Ίσως σ’ αυτήν την περίπτωση να καθίσταται πραγματικώς απαραίτητη μία σαφής δημόσια τοποθέτηση της δημοτικής αρχής αλλά και εκ μέρους της παρέμβαση σε περιπτώσεις, που τα καταγγελλόμενα αποδεικνύονται βάσιμα, ώστε να μην αποτελεί αιτία «τριβών»και δημοσίων αντιπαραθέσεων η λειτουργία των συγκεκριμένων οργάνων του δήμου.-