Ηττήθηκε ο Εύαθλος Πολυκάστρου εκτός έδρας από τον ΠΑΣ «Γιάννενα»

Την ήττα στα Γιάννενα από τον βαθμολογικώς υπέρτερό του τοπικό ΓΑΣ γνώρισε ο Εύαθλος Πολυκάστρου, με 76-56.

Μία ήττα, που αφ’ ενός μεν δεν κλονίζει την θέση του στην κατάταξη του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος γ’ ομίλου (α’ ομίλου Βορρά) γ’ εθνικής κατηγορίας, αφ’ ετέρου δε, σε σχέση με την έκτασή της, δεν αποδίδει την πραγματική εικόνα του αγώνα.

Διότι, και σ’ αυτόν τον αγώνα απέναντι σε θεωρητικώς ισχυρότερο αντίπαλο ο Εύαθλος στάθηκε πολύ καλά, και στο πρώτο ημιχρόνιο τον «κοίταξε στα μάτια» και έδειξε, ότι διεκδικεί επί ίσοις όροις την νίκη.

Όμως, τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη, καθώς η ομάδα του Πολυκάστρου βρέθηκε να αγωνίζεται με πέντε έναντι… επτά, μετά την απίστευτη αλλαγή συμπεριφοράς των διαιτητών Χρυσάφη και Χατζηχαρίση, που από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό αυτού του διαστήματος «έβλεπαν»… μόνο μπλε, δηλαδή το βασικό χρώμα της ομάδας των Ιωαννίνων! (Πού και να μην προέρχονταν από… την ένωση καλαθοσφαιρικών σωματείων Κ. Μακεδονίας)!

Ηταν επόμενο να μην καταφέρει ο Εύαθλος με τον συνδυασμό του κατατρεγμού και του εξ αιτίας του εκνευρισμού, να αντιδράσει αποτελεσματικώς στην πίεση του ΠΑΣ «Γιάννενα», που αξιοποίησε επαρκώς το… «δώρο» της διαιτησίας.

Πάντως, με την εμφάνισή του στο πρώτο ημιχρόνιο έδειξε, ότι βρίσκεται στην αγωνιστική εκείνη κατάσταση, που του επιτρέπει να υπερασπισθεί την ανανέωση της παραμονής του στην γ’ εθνική κατηγορία για Πέμπτη συνεχή περίοδο.