Έτσι εννοούν την «διαφάνεια»;
«Πόσο στοίχισε το βιβλιαράκι με τον κανονισμό εργασιών δημοτικού συμβουλίου, που μοιράσατε “μετ’ επιτάσεως” σε εμάς τους δημοτικούς συμβούλους;» ρώτησε ο Καζαντζίδης απευθυνόμενος στην διοίκηση του δήμου, κατά την συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Κιλκίς της Δευτέρας 16.12.19.
Η ερώτηση του Σούλη δεν ήταν πλήρης, καθώς ο δήμαρχος οφείλει να απαντήσει και στα εξής:
-Ποιά διαδικασία ακολουθήθηκε για την συγκεκριμένη έκδοση;
-Πόσα χρόνια (καθ’ ότι ο κ. Κυριακίδης κατείχε αξίωμα και στην προηγούμενη διοίκηση), έχει να εκδώσει οποιοδήποτε έντυπο ο δήμος Κιλκίς μέσω της διαδικασίας των προσφορών με την συμμετοχή όλων των ενδιαφερομένων φορέων εκδόσεων και τυπογραφίας;
-Προς τι αυτή η εσωστρέφεια, αν όχι κρυψίνοια, σε τέτοια θέματα; Ή, μήπως, θεωρούν εαυτούς στην διοίκηση του δήμου Κιλκίς, ως τους μόνους «θεματοφύλακες» του συμφέροντος του δήμου;
-Έτσι εννοούν ο δήμαρχος και οι συν αυτώ την «ισότιμη μεταχείριση» ή, το κυριώτερο, την «διαφάνεια»;