Έντονο το ενδιαφέρον γιά το πρόγραμμα ενίσχυσης μικρομεσαίων επιχειρήσεων
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2013/11/tromaktiko-542x385.jpg)
Έντονο το ενδιαφέρον γιά το πρόγραμμα ενίσχυσης μικρομεσαίων επιχειρήσεων
Σε εξαιρετικά υψηλά ποσοστά έφθασαν οι εγκρίσεις των προτάσεων που κατατέθηκαν από Κιλκισιώτες επιχειρηματίες-επαγγελματίες στο πρόγραμμα με τίτλο «Ενίσχυση μικρομεσαίων επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στους τομείς μεταποίησης, τουρισμού, εμπορείου και υπηρεσιών στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ 2007-2013».
Οι προτάσεις που κατατέθηκαν ανήλθαν σε67 και απ’ αυτές εγκρίθηκαν οι 58(ποσοστό 86%). Οι αρχικές προτάσεις είχαν συνολικό προϋπολογισμό 10.165.426 ευρώ. Το κονδύλιο των 58 εγκριθεισών προτάσεων ανέρχεται σε 9.718.920 ευρώ (ποσοστό 95,6%).
Το πρόγραμμα προβλέπει επιδότηση των δράσεων κατά 50%.
Οι προτάσεις που έχουν εγκριθεί αφορούν ποσοστό 74% για δράσεις στο δήμο Κιλκίς και 26% στο δήμο Παιονίας.
Οι προτάσεις των Κιλκισιωτών επιχειρηματιών κατατέθηκαν είτε μέσω του εμπορικού και βιομηχανικού επιμελητηρίου είτε απ’ ευθείας στον ενδιάμεσο φορέα που είναι το ΚΕΠΑ/ΑΝΕΜ (κέντρο επιχειρηματικής και πολιτιστικής ανάπτυξης).
Το ΚΕΠΑ-ΑΝΕΜ είναι ο φορέας που έχει την ευθύνη της τελικής έγκρισης.