Αθλητισμός

«Έκλεισε» αμέσως την …«παρένθεση» ο Εθνικός με την Κρ.Βρύση

Κακή «παρένθεση», που «έκλεισε» αμέσως, αποδείχθηκε η εντός έδρας ήττα του Εθνικού Ν.Αγιονερίου από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης στον αγώνα της Κυριακής 1.11.15.

Ετσι, την Τετάρτη 4.11.15 η ομάδα του νομού Κιλκίς «επέστρεψε» στις νίκες, επικρατώντας της αντιστοίχου του Απόλλωνος Κρύας Βρύσης πιό άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0.

Πάντως, στο πρώτο ημιχρόνιο ήταν εμφανείς ακόμη στον Εθνικό οι επιπτώσεις του «σοκ» του προηγούμενου αγώνα οι οποίες και τον «καθήλωσαν» στην μετριότητα, χωρίς ωστόσο, να απειληθεί από τον Απόλλωνα.
Κατά το εν λόγω διάστημα οι δύο ομάδες θύμιζαν την παροιμία με «τον Γιάννη και το θεριό».

Με το ξεκίνημα της επανάληψης το νεοαγιονερίτικο συγκρότημα ενέτεινε την πίεσή του και κατόπιν «ανέβασε» προοδευτικώς την απόδοσή του.

Και όταν στο 64’ Δρόσος εκμεταλλεύθηκε σέντρα ακριβείας του Καρασίμου και «έγραψε» με κεφαλιά το 1-1 ο Εθνικός ανέλαβε την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων, περιορίζοντας το πεδίο δράσης του Απόλλωνος, ο οποίος προσπάθησε σπασμωδικά γιά την ισοφάριση κυρίως με μακρινές κάθετες μεταβιβάσεις προς τους ταχείς επιθετικούς του.

Ομως, στον Εθνικό λειτούργησαν τα πάντα σωστά και στις ωρισμένες απειλητικές αντεπιθέσεις του Απόλλωνος, «απάντησε» με ένα τέρμα στο 80’ από τον Δρόσο, που κακώς δεν «μέτρησε» (ο παίκτης χρεώθηκε από τον αρμόδιο επόπτη γραμμών ή βοηθό με ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ, την στιγμή που ο διαιτητής έδειξε σέντρα), και μία χαμένη σπάνια ευκαιρία του Μπελίτσα (αστόχησε εντελώς μόνος προς του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων) στο 85’.

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Νέου Αγιονερίου διατήρησε την επαφή της με τις κορυφαίες θέσεις.