Πολύτιμη ισοπαλία του Εθνικού 0-0 στην Καβάλα

Αγώνας: Πρωταθλήματος α’ ομίλου γ’ εθνικής κατηγορίας
Επόπτες γραμμών (βοηθοί): Χρυσάνης (Ημαθίας)-Φράγιος (Μακεδονίας)
Οι συνθέσεις:
ΑΟ Καβάλας: Κυφωνίδης, Σταματόπουλος, Μαργαρίτης (61’ Μπλιός), Λιόλιος, Δέντσας, Παληγεώργιος, Γ.Παπαδόπουλος, Μπάτζιος, Πτηνόπουλος, Δουμάνης, Καζάκης.
Εθνικός Νέου Αγιονερίου: Γουναρίδης, Μπούζουρας, Μαυροκεφαλίδης, Κοντσίδης, Μιλκούδης, Μητσιός, Γιώργης (39’ Μενινγκάλι), Καρασίμος, Υψηλός (87’ Πεχλιβάνης), Ν.Στεφανίδης, Δρόσος (73’ Παπαδόπουλος).

Φάσεις

7’ Κόρνερ Γρ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά Καζάκη η μπάλλα «βρίσκει» στον Γουναρίδη και περνά νέο κόρνερ.
23’ Σέντρα του Δουμάνη, ο Κοντσίδης με κεφαλιά παίρνει την μπουκιά από το… κεφάλι του Καζάκη και διώχνει σε κόρνερ.

33’ Κάθετη πάσα του Δρόσου, ο Υψηλός το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Σταματόπουλο να βάζει την προβολή και να διώχνει σε κόρνερ.

38’ Κόρνερ Γρ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά εξ επαφής του Μπάτζιου, πάνω από τα δοκάρια.

41’ Κατ΄ευθείαν φάουλ του Γρ. Παπαδόπουλου στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

45’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Από ασυνεννοησία Λιόλιου-Δέντσα, ο Δρόσος φεύγει τετ-α-τετ με τον Κυφωνίδη, αλλά πλασάρει απελπιστικά άουτ.

52’ Πτώση του Καζάκη από μαρκάρισμα του Μιλκούδη, με τον διαιτητή Τρέβλα να δείχνει «παίζετε» και έντονα παράπονα από τους γηπεδούχους για μη καταλογισμό πέναλτι.

56’ Σέντρα του Παληγεώργου από δεξιά, ο Καζάκης στόπαρε με το στήθος, αλλά σούταρε πάνω στον Γουναρίδη.
64’ Λάθος του Γρ. Παπαδόπουλου, ο Υψηλός έφυγε μόνος απέναντι στον Κυφωνίδη, έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τον Λιόλιο να κόβει πάνω στη γραμμή κι ενώ η μπάλα πήγαινε στην αριστερή γωνία.
69’ Αντεπίθεση του ΑΟΚ. Κάθετη του Πτηνόπουλου στον Δουμάνη, που θα πλασάρει και θα διώξει σωτήρια ο Γουναρίδης σε κόρνερ.

71’ Κόρνερ του Γρ. Παπαδόπουλυ, κεφαλιά του Καζάκη στην αγκαλιά του Γουναρίδη.
79’ Σέντρα του Παληγεώργου, κεφαλιά του Λιόλιο από καλή θέση, περνάει αρκετά μέτρα άουτ.
91’ Σουτ του Γρ. Παπαδόπουλου, η μπάλλα χτυπά στον Μιλκούδη και περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι κόρνερ.

Της «πήρε» τον «αέρα»
Φαίνεται, ότι ο Εθνικός είτε «βρήκε» το «κλειδί» της αποφυγής της ήττας στην Καβάλα είτε «πήρε» τον «αέρα» του ιστορικού και ένδοξου τοπικού ΑΟΚ.
Ετσι, γιά δεύτερη συνεχή χρονιά κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία, εφαρμόζονται ακριβώς την ίδια τακτική: «Σφιχτή» άμυνα, συνεχές τρέξιμο και πίεση μεταξύ μεγάλης περιοχής και κέντρου του γηπέδου, με σποραδικές αλλά «φαρμακερές» αιφνιδιαστικές επιθέσεις.

Και μπορεί μεν ο ΑΟΚ να δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες αλλά η αίσθηση που επλανάτο κατά την διάρκεια του αγώνα, ήταν ότι ακόμη και να «εύρισκε» τον «δρόμο» προς τα δίχτυα Εθνικός θα είχε τον τρόπο να απαντήσει, καθώς, παρά την αμυντικογενή τακτική του, η αγωνιστική «φιλοσοφία» του ήταν να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα, και όχι απλώς να αποφύγει την ήττα.
Μάλιστα τις δικές του κλασικές ευκαιρίες τις έχασε σε χρονικά σημεία, που σε περίπτωση μετατροπής τους σε τέρματα θα είχε τον «πρώτο λόγο» γιά την νίκη μιάς και αγωνιζόταν χωρίς άγχος, σε αντίθετη με τον ΑΟΚ που την ήθελε πάση θυσία.

Φυσικά με τον πολύτιμο αυτό βαθμό η ομάδα του νομού Κιλκίς ενίσχυσε την θέση της στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, ενώ με την εμφάνισή της «έπεισε» και πάλι γιά τις δυνατότητές της να κάνει και φέτος αισθητή την παρουσία της στο πρωτάθλημα.

Η επόμενη αγωνιστική ημέρα:
Κυριακή 1.11.15, ΕΘΝΙΚΟΣ Ν.ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ-Ηρακλής Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης.

18.,Ηρακλής Αμπελοκήπων, 5, 5-10, 2,[/table]

Η επόμενη αγωνιστική (01.11.15 – 3 μ.μ.)

Απόλλων Κρ. Βρύσης – Καμπανιακός

Εθνικός Ν. Αγιονερίου – Ηρακλής Αμπελοκ.