Αθλητισμός

Δύο βαλκανικά μετάλλια γιά τον διαχρονικό αθλητή των παλαιμάχων στίβου νομού Κιλκίς Κ.Χαμουρούδη

Το τριήμερο 27-28-29 Σεπτεμβρίου 2024, διεξήχθησαν οι Βαλκανικοί αγώνες στίβου βετεράνων, στην πόλη Μπάρ του Μαυροβουνίου.

Η συμμετοχή των Βαλκάνιων αθλητών-τριών ήταν μεγάλη (650), που έκαναν τον ανταγωνισμό μεταξύ τους, πάρα πολύ ενδιαφέρον.

Εκτός συναγωνισμού συμμετείχαν 50 αθλητές – τριες από Ιταλία, Πολωνία, Ιορδανία, ΗΠΑ, Καναδά, Ουκρανία, Βραζιλία, Καζακστάν, Κύπρο, Μάλτα, Μ.Βρεττανία, Ιρλανδία, που έδωσαν μία ξεχωριστή αίγλη και ομορφιά στους αγώνες.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές, με ηλιοφάνεια και ζέστη. Ο συμπατριώτης μας βετεράνος πρωταθλητής Κωνσταντίνος Χαμουρούδης από το Πολύκαστρο, συμμετείχε στους αγώνες στην ηλικιακή του κατηγορία Μ60-64, και κέρδισε αγωνιζόμενος δύο ασημένια μετάλλια.

Το ένα στον ακοντισμό (600 γραμμαρίων) με επίδοση 31.73 μέτρα και το δεύτερο στην σφαιροβολία (5 κιλών) με επίδοση 10.92 μέτρα, στην πέμπτη του προσπάθεια, μέχρι και την τέταρτη προσπάθεια ήταν στην έκτη θέση, πετυχαίνοντας μάλιστα και ρεκόρ τριετίας.

Επίσης αγωνίστηκε και στο βαρύ όργανο (παρόμοιο με την σφύρα, αλλά με μήκος σύρματος 30 εκατοστών, και βάρος οργάνου εννέα (9) κιλών, όπου κατέκτησε την τέταρτη θέση.

Στην συνολική βαθμολογία σύνολο μεταλλίων), κέρδισε η Ρουμανία, δεύτερη η Ελλάδα (τέσσερα μετάλλια λιγότερα),  η Τουρκία, τέταρτη η Βουλγαρία, η Σλοβενία, έκτη η Κροατία, έβδομο το Μαυροβούνιο, όγδοη η Αλβανία, δέκατη η Μολδαβία, ενδέκατο το Κόσσοβο, και τελευταία τα Σκόπια.

Οι βαλκανικοί αγώνες κλειστού για το 2025, θα γίνουν στην Κωνσταντινούπολη, το παγκόσμιο κλειστού στίβου βετεράνων στο Μαιάμι (ΗΠΑ), οι Πανευρωπαικοί ανοιχτού στίβου στην Μαδέιρα (Πορτογαλία) και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου βετεράνων στην Έδεσσα, ή στην Κω (δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμη η ημερομηνία και η πόλη διεξαγωγής τους).