Δήλωση Κ.Σιωνίδη για την 109η επέτειο της απελευθέρωσης της Παιονίας
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2021/10/SIONIDIS-1024x768.jpeg)
Την 23η Οκτωβρίου, τιμούμε και εορτάζουμε την 109η Επέτειο της απελευθέρωσης της Παιονίας από το τουρκικό ζυγό που διαδραμάτισε καθοριστικό ρόλο και στην απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης στη συνέχεια.
Ο εορτασμός αυτός μας υπενθυμίζει τον ηρωισμό και το σθένος όλων των αγωνιστών που θυσιάστηκαν για αξίες και ιδανικά, όπως η ελεύθερη πατρίδα και η ομοψυχία των Ελλήνων.
Αναδεικνύει και προσφέρει το λαμπρό παράδειγμα του αγωνιστικού φρονήματος και αποφασιστικότητας μπροστά στις καταστάσεις που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε στη σύγχρονη εποχή που ζούμε.