Δεν «άντεξε» στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης

Την εντός έδρας ήττα από τον πανίσχυρο διεκδικητή του τίτλου Νέστο Χρυσούπολης με 3-0 γνώρισε ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης.

Ο μοναδικός εκπρόσωπος του κιλκισιώτικου ποδοσφαίρου στον χώρο των εθνικών κατηγοριών «κοίταξε στα μάτια» τον εκπρόσωπο του νομού Καβάλας, ιδίως κατά το πρώτο ημιχρόνιο, αλλά δεν βρήκε «δραστικές» λύσεις, ώστε να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Η έκβαση του αγώνα κρίθηκε στην επανάληψη όταν ο Αργεντινός παίκτης του φιλοξενουμένου Φράνκο Σέα σημείωσε δύο τέρματα στο 53΄ και στο 86΄, ενώ ενδιαμέσως «βρήκε δίχτυα» και ο Μπαρέτας.

Κορυφαία όσο και καθοριστική στιγμή για τους Κρηστωνιάτες η φάση του 60΄, όταν ο Βενιαμίν Αγαθαγγελίδης έχασε πέναλτυ (απόκρουση του τερματοφύλακα Μούτσα) και μαζί την ευκαιρία της ισοφάρισης σε 1-1, που ίσως και να παρέτεινε την αβεβαιότητα ως προς την έκβαση του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ Κρηστώνης (Παμπορίδης): Σακαλίδης, Χατζηλιάδης, Ευθυμιάδης (85’ Λάτσι), Παπαδόπουλος (75’ Αϊβάζης), Μαυροκεφαλίδης, Τριανταφυλλίδης (65’ Ρωμανίδης), Χατζηγεωργίου (75’ Μουρατίδης), Τριφηνόπουλος, Κυριακίδης, Αγαθαγγελίδης, Νίκος (65’ Κυρανάς)

Νέστος Χρυσούπολης (Κεχαγιάς): Μούτσα, Μπατσαράς, Σιδηρόπουλος, Κοτταρίδης, Κουκόλης, Γκατσολάρι, Μυφτάρι, Σέα, Ράνος (89’ Μυλόπουλος), Τάνζου (61’ Οκάν), Μπαρέττας (89’ Αραμπατζής).

Μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση του Νέστου ευχαρίστησε τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης για την άψογη φιλοξενία.

Θερμαϊκός Θέρμης – Νίκη Ευκαρπίας 0-1
Κεραυνός Αγγελοχωρίου – Άρης Πετεινού 0-3 α.α.

18. Κεραυνός Αγγελοχωρίου (Αποχώρησε)

***Ο Πανθρακικός έχει αφαίρεση ενός βαθμού.