Ατομική και συλλογική ευθύνη
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2020/09/S1250002.jpg)
«Δυστυχώς, δεν συμμορφώνονται όλοι οι συμπολίτες στα μέτρα κατά της διασποράς του νέου κορωνοϊού, και εδώ αναδεικνύεται το θέμα της ατομικής ευθύνης», δήλωσε ο δήμαρχος Κιλκίς Δημήτρης Κυριακίδης.
Εν προκειμένω, τι πράττει ή τι σκοπεύει να πράξει ο δήμος προς αυτήν την κατεύθυνση ως φορείς συλλογικής ευθύνης, έστω και στο πλαίσιο των όσων ορίζει ο νόμος για τον ρόλο της τοπικής διοίκησης σε τέτοια θέματα;