Αθλητισμός

Ασταμάτητος ο Κιλκισιακός στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ

«Ίδρωσε» αλλά υπερίσχυσε της ΑΕ Πολυκάστρου στο «ντέρμπυ» της ημέρας. Ετσι ο πρωτοπόρος της α1 κατηγορίας Κιλκισιακός κράτησε την απόστασή του από τους διώκτες του.

Μάλιστα την αύξησε εικονικώς, καθώς το τρίτο Πάικο Γουμένισσας που επρόκειτο να υποδεχθεί το Πευκόδασος, και ο δεύτερος Μ.Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου που ήταν φιλοξενούμενος στον Επτάλοφο, δεν αγωνίσθηκαν λόγω ακαταλληλότητας γηπέδων εξ αιτίας δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Το γεγονός αυτό έδωσε στον ΠΑΟΚ Κρηστώνης, που επανήλθε στις νίκες με «εξάρα» επί των Καστανεών, να ισοβαθμήσει επίσης εικονικώς μαζί τους ενώ το Π.Αγιονέρι που νίκησε στον Α.Χαραλαμπο και ο Επτάλοφος, που δεν αγωνίσθηκε συνέχισαν να απολαμβάνουν την βαθμολογική ασφάλεια της έκτης και της έβδομης θέσης αντιστοίχως. Ειδικότερα ο δεύτερο έχει την ευκαιρία να απομακρυνθεί περισσότερο από το Ν.Γυναικόκαστρ, που γνώρισε την ήττα στην Αργυρούπολη.

Η τελευταία ξαναμπήκε στην «μάχη» γιά την παραμονή, ενώ «έδαφος» σ’ αυτήν κέρδισε ο Εθνικός ΣΣ Μουριών με την νίκη του στις Μάνδρες, οι οποίες περιήλθαν πλέον σε βαθμολογική απομόνωση, όπως οι αμέσως υπερκείμενες Καστανιές περιήλθαν σε δεινή θέση.

Στους πέντε αγώνες δεν σημειώθηκε καμμία ισοπαλία, ενώ οι δύο, που αναβλήθηκαν θα διεξαχθούν βάσει του κανονισμού την Τετάρτη 11.2.15, εκτός αν λάβει διαφορετική απόφαση η επιτροπή πρωταθλημάτων της ΕΠΣΚ. Σε αυτομικό επίπεδο ξεχώρισε η τριπλή επιτυχία του Φεντάνη του ΠΑΟΚ Κρηστώνης.

-Η 13η αγωνιστική ημέρα αποδείχθηκε «γρουσούζικη» γιά την πρωτοπόρο του α’ ομίλου α’ κατηγορίας Δόξα Χέρσου, καθώς υπέστη στο Κοιλάδι την πρώτη φετινή ήττα της. Αντιθέτως, υπήρξε «γουρικη» γιά την Νίκη Ευκαρπίας, που σημείωσε την πρώτη …νίκη της και «αποκολλήθηκε» από τον «βυθό» της κατάταξης. Η δεύτερη Πλαγιά περιόρισε το «άνοιγμα της ψαλλίδας» στους τέσσερις βαθμούς, «καθηλώνοντας» στην πέμπτη θέση τον Ποντιακό Ν.Σάντας τον οποίο πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» το Δροσάτο και αρκετά το Κοιλάδι. Εξαιτίας δυσμενών καιρικών συνθηκών, που κατέστησαν ακατάλληλους τους αγωνιστικούς χώρους, δεν διεξήχθησαν οι αγώνες Αλέξανδρου Κιλκίς-Καμπάνη και Φύσκας-Α.Παντελεήμονος (Τετάρτη 11.2.15 ή όποτε ορίσει η αρμόδια επιτροπή) ενώ στου διεξαχθέντες αγώνες δεν σημειώθηκε καμμία ισοπαλία.

-«Στραβοπάτησε» το πρωτοπόρο του β’ ομίλου Πολύπετρο, φέρνοντας εντός έδρας ισοπαλία με τον Εθνικό Αξιούπολης, κάτι που είχε ως επακόλουθο να το πλησιάσει σε απόσταση «βολής» η δεύτερη Μ.Βρύση και να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό την διαφορά από το αυτό η τρίτη Ποντοηράκλεια, που εδραίωσε την θέση της αφήνοντας λίγο πιό πίσω Εθνικό Αξιούπολης και Μεταλλικό.

Αποφασιστικό «βήμα» απομάκρυνσης από την «διακεκαυμένη ζώνη» έκαναν Α.Πέτρος και Βαλτοτόπι, ενώ την απόστασή του από αυτήν αύξησε και ο υποσκελισθείς από αυτές τις δύο ομάδες Εύρωπος, παρά την εντός έδρας ισοπαλία με το Μεταλλικό, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα Μαυρονερίου που αισθάνεται άμεση πλέον την απειλή του υποβιβασμού.

-Φρενήρης πλέον ο «καλπασμός» της πρωτοπόρου του α’ ομίλου β’ κατηγορίας ΑΕ Πεδινού, που απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τους διώκτες της, χάρη στην νίκη της στο «ντέρμπυ» κορυφής επί της Βάθης την οποία «προσπέρασε» το Λεβεντοχώρι και πλησίασε στον ένα βαθμό η Ξηρόβρυση, με τις τρεις αυτές ομάδες να δίνουν συναρπαστική «μάχη» γιά καλύτερη θέση στην πρώτη τετράδα εν όψει του τρίτου γύρου.

-Τόσο η πρωτοπόρος του β’ ομίλου Γοργόπη όσο και ο δεύτερος Γαλλικός συνέχισαν την προέλασή τους με άνετες νίκες, όπως και το Ανθόφυτο που «αναρριχήθηκε» προσωρινώς στην τρίτη θέση καθώς λόγω καταλληλότητας γηπέδου δεν διεξήχθη ο αγώνας της Μ.Στέρνας στον Βαπτιστή. Από τους αγώνες απουσίασε η ισοπαλία, ενώ μετά τα δύο τέρματα, που δέχθηκε η Γοργόπη δεν υπάρχει πλέον ομάδα με μονοψήφιο αριθμό παθητικών τερμάτων.

Τα πλήρη αποτελέσματα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Πάικο Γουμ.-Πευκόδασος δεν διεξήχθη
Α.Χαράλαμπος-Π.Αγιονέρι 0-2
(Γ.Αλεξίου, Ιωαννίδης)
Μάνδρες-Εθνικός ΣΣΜ 0-4
(Καραμανλής 2, Παναγιωτίδης, Κουσαγιαννίδης)
Καστανιές-ΠΑΟΚ Κρηστώνης 2-6
(Π.Παπαδόπουλος 2-Φεντάνης 3, Αυγερινός, Κέλτσος, Ρουστέμ)
Κιλκισιακός-ΑΕ Πολυκάστρου 3-2
(Τακαβάκης 2, Μπελίτσας-Σουτίσιακ, Ζεϊμπεκέρης)
Αργυρούπολη-Ν.Γυναικόκαστρο 2-0
(Λαδάς, Θ.Ευθυμιάδης)
Επτάλοφος-Μ.Αλέξανδρος Βαφ. δεν διεξήχθη

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(19η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., Κιλκισιακός, 53-12, 47,
2., Μέγας Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου, 43-17, 39,
3., Πάικο Γουμένισσας, 34-15, 38,
4., ΑΕ Πολυκάστρου, 41-21, 38,
5., ΠΑΟΚ Κρηστώνης, 38-21, 38,
6., Παλιό Αγιονέρι, 38-17, 34,
7., Επτάλοφος ,42-23 ,28,
8., Νέο Γυναικόκαστρο, 28-33, 26,
9., Πευκόδασος, 24-42, 22,
10., Εθνικός ΣΣΜ, 17-28, 17,
11., Αγιος Χαράλαμπος, 28-40, 17,
12., Αργυρούπολη, 16-38, 13,
13., Καστανιές ,29-64, 10,
14., Μάνδρες, 14-72, 5,
Αφαιρέθηκαν δύο βαθμοί από τις Μάνδρες[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 7.2.15)
ΑΕ Πολυκάστρου-Καστανιές
Ν.Γυναικόκαστρο-Μάνδρες
ΠΑΟΚ Κρηστ.-Α.Χαραλάμπος
Εθνικός ΣΣΜ-Πάικο Γουμ.
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Κιλκισιακός
Π.Αγιονέρι-Επτάλοφος
Πευκόδασος-Αργυρούπολη

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Αλέξανδρος Κιλκίς-Καμπάνης δεν διεξήχθη
Κοιλάδι-Δόξα Χερ. 2-1
Δροσάτο-Κεντρικό 4-1
Φύσκα-Α.Παντελεήμων δεν διεξήχθη
Πλαγιά-Ποντιακός ΝΣ 1-0
Δοϊράνη-Νίκη Ευκ. 1-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(13η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., Δόξα Χέρσου ,42-9 ,34
2., Πλαγιά, 33-12, 30,
3., Αλέξανδρος Κιλκίς, 30-13, 24,
4., Αγιος Παντελεήμων, 29-18, 23,
5. ,Ποντιακός ΝΣ, 24-17, 23,
6.,Δροσάτο, 32-19, 22,
7., Κοιλάδι, 25-26, 19,
8., Κεντρικό, 25-28, 14,
9., Φύσκα, 15-39, 9,
10., Νίκη Ευκαρπίας, 9-41, 6,
11., Δοϊράνη, 9-30, 6,
12. ,Καμπάνης, 8-29, 4,
Υπολείπονται οι αγώνες Αλέξανδρου Κιλκίς-Καμπάνη και Φύσκας-Α.Παντελεήμονος (Τετάρτη 11.2.15)[/table]

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 8.2.15)
Δόξα Χερ.-Αλέξανδρος Κιλκ.
Κεντρικό-Δοϊράνη
Καμπάνης-Φύσκα
Νίκη Ευκ.-Α.Παντελεήμων
Δροσάτο-Πλαγιά
Ποντιακός ΝΣ-Κοιλάδι

Β όμιλος
Εύρωπος-Μεταλλικό 0-0
Μ.Βρύση-Π.Γυναικόκαστρο 4-0
Τούμπα-Βαλτοτόπι 0-4
Α.Πέτρος-Αίας Πολυκάστρου 2-1
Ποντοηράκλεια-Απόλλων Μαυρ. 3-1
Πολύπετρο-Εθνικός Αξ. 1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(13η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., Πολύπετρο , 42-16, 35,
2., Μεγάλη Βρύση, 33-9, 33,
3., Ποντοηράκλεια, 28-13, 27,
4. ,Εθνικός Αξιούπολης, 29-19, 24,
5., Μεταλλικό, 25-18, 22,
6., Παλιό Γυναικόκαστρο, 22-22, 19,
7. ,Αγιος Πέτρος, 22-20, 17,
8., Βαλτοτόπι, 21-25, 15,
9. ,Εύρωπος, 21-25, 15,
10., Απόλλων Μαυρονερίου, 18-35, 10,
11., Τούμπα ,9-49, 3,
12., Αίας Πολυκάστρου, 11-30, 1,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Σάββατο 7.2.15)
Π.Γυναικόκαστρο-Εύρωπος
Αίας Πολυκάστρου-Τούμπα
Μεταλλικό-Ποντοηράκλεια
Βαλτοτόπι-Απόλλων Μαυρ.
Α.Πέτρος-Πολύπετρο
Εθνικός Αξ.-Μ.Βρύση
Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Λεβεντοχώρι-Ισωμα 3-0αα
Διπόταμος-Γερακαριό 0-0
ΑΕ Πεδινού-Βάθη 1-0
Κορωνούδα-Ξηρόβρυση 1-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(12η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., ΑΕ Πεδινού, 36-2, 33,
2., Λεβεντοχώρι, 25-7, 24,
3., Βάθη, 23-6, 23,
4., Ξηρόβρυση ,22-16, 22,
5., Γερακαριό, 14-17, 14,
6., Κορωνούδα, 13-28, 12,
7., Διπόταμος, 9-30, 11,
8., Ισωμα Αποσύρθηκε,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 8.2.15)
Βάθη-Λεβεντοχώρι
Ξηρόβρυση-Διπόταμος
Γερακαριό-Κορωνούδα

Β όμιλος

Ανθόφυτο-Ασπρος 5-0
Βαπτστής-Μ.Στέρνα δεν διεξήχθη
Γαλλικός-Πλατανιά 2-0
Ηλιόλουστο-Γοργόπη 2-4

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(12η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., Γοργόπη, 37-11, 32,
2., Γαλλικός, 31-11, 24,
3., Ανθόφυτο, 25-13, 20,
4., Μεγάλη Στέρνα, 18-21, 18,
5., Βαπτιστής, 16-14, 15,
6., Ασπρος, 24-29, 14,
7., Ηλιόλουστο, 18, 44,
8., Πλατανιά, 21-47, 3,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 8.2.15)
Πλατανιά-Ανθόφυτο
Γοργόπη-Βαπτιστής
Ασπρος-Γαλλικός
Μ.Στέρνα-Ηλιόλουστο

Με την ίδια «ταχύτητα» ο Κιλκισιακός

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

Σωματείο εργαζομένων νοσοκομείου Κιλκίς: «Εσωτερική διασπορά Covid-19 σε ασθενείς της Παθολογικής κλινικής με τρεις θανάτους»

Το διοικητικό συμβούλιο του σωματείου εργαζομένων του γενικού νοσοκομείου Κιλκίς καταγγέλλει εσωτερική διασπορά Covid-19 σε ασθενείς της Παθολογικής κλινικής με […]