Αθλητισμός

Όλα τα αποτελέσματα των αγώνων της α1,α και β κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κιλκίς

Στους επτά βαθμούς πλέον η διαφορά του από την δεύτερη θέση στην οποία ανήλθε ο Επτάλοφος, μετά την ήττα της ΑΕ Πολυκάστρου στην Γουμένισσα.

Βαθμολογικό «άλμα» Μ.Βρύσης που «προσπέρασε» Αλέξανδρο Κιλκίς και Πλαγιά, τους οποίους πλησίασε ο Ά.Χαράλαμπος.

Η ΑΕ Πεδινού εδραιώθηκε πάνω από την βάση, στην οποία «πήρε ανάσα» το Πολύπετρο με την νίκη του στην Αργυρούπολη, που περιήλθε σε ακόμη πιο δεινή θέση. Τριπλή επιτυχία του Νούκα (Ά.Χαράλαμπος).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Πάικο Γουμένισσας – ΑΕ Πολυκάστρου 2-0
(Χατζηασλανίδης, Βογιατζής)
Ατρόμητος Π.Αγιονερίου – Κιλκισιακός 0-1
(Δρόσος)
Αλέξανδρος Κιλκίς – ΑΕ Πεδινού 1-1
(Αλεξανδρίδης, Μάναλης)
Ηρακλής Αργυρούπολης – Μακεδονικός Πολυπέτρου 0-2
(Βουζαξάκης, Πεχλιβάνης)
ΠΑΟΚ Κρηστώνης – ΠΑΟΝΕ Επταλόφου 1-3
(Ευθυμιάδης, Κωνσταντινίδης, Κοτσαμποϊκίδης, Ρεμπετσιώτης)
Αναγέννηση Πλαγιάς – Ποντιακός Ά.Χαραλάμπους 1-6

Αστέρας Μ.Βρύσης – Εθνικός Αξιούπολης 4-0
(Τακαβάκης 2, Ν.Παπαδόπουλος, Κεσίδης)
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (12η αγωνιστική)[table]
Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,BΑΘΜΟΙ,
1., Κιλκισιακός,33-3,34,
2., ΠΑΟΝΕ Επταλόφου,32-12,27,
3., Α.Ε. Πολυκάστρου,23-9,26,
4., Πάικο Γουμένισσας,27-16,25,
5., Αστέρας Μεγ.Βρύσης,27-23,19,
6., Αναγέννηση Πλαγιάς,23-22,18,
7., Αλέξανδρος Κιλκίς,35-23,17,
8., Ποντιακός Αγ.Χαραλάμπους,16-17,16,
9., Α.Ε.Πεδινού,14-16,14,
10., ΠΑΟΚ Κρηστώνης,18-19,11,
11., Ατρόμητος Π.Αγιονερίου,20-19,10,
12., Μακεδονικός Πολυπέτρου,6-26,9,
13., Ηρακλής Αργυρούπολης,11-29,7,
14., Εθνικός Αξιούπολης,2-55,0,[/table]
Αφαιρέθηκαν τρείς βαθμοί από τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης

Η επόμενη ημέρα (Σάββατο 17-12.16)
Ά.Χαράλαμπος-Μ.Βρύση
Αργυρούπολη-Πάικο Γουμ.
ΑΕ Πολυκάστρου-Κιλκισιακός
ΑΕ Πεδινού-Π.Αγιονέρι
Πολύπετρο-ΠΑΟΚ Κρηστώνης
Επτάλοφος-Αλέξανδρος Κιλκίς
Εθνικός Αξιούπολης-Πλαγιά

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος

Με νίκη σε «ντέρμπυ» κορυφής επί του Λεβεντοχωρίου «πρωταθλητής Χειμώνα» στον α΄όμιλο β΄κατηγορίας το Δροσάτο, ενώ δεύτερο πέρασε το Ν.Γυναικόκαστρο, υπερισχύοντας του Εθνικού ΣΣ Μουριών στο άλλο «ντέρμπυ» κορυφής. Πιο κοντά στην πρώτη τετράδα Σταυροχώρι, με ισοπαλία, και Κοιλάδι και Απόλλων Μαυρονερίου, με νίκες.

Στην βάση κέρδισε «έδαφος» η Φύσκα, ενώ η Δόξα Χέρσου παρέμεινε σε ασφαλές σημείο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Λεβέντης Λεβεντοχωρίου – Μακεδονικός Δροσάτου 0-1

Ηρακλής Φύσκας – Νίκη Ευκαρπίας 2-0

Ηρακλής Κοιλαδίου – ΠΟ Ξηρόβρυσης 5-2

Εθνικός Σ.Σ.Μουριών – Μ.Αλέξανδρος Ν.Γυναικοκάστρου 0-3

Προοδευτική Σταυροχωρίου – Δόξα Χέρσου 1-1

Απόλλων Μαυρονερίου – Ποντιακός Ν.Σάντα 3-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (11η αγωνιστική)[table]
Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,BΑΘΜΟΙ,
1., Μακεδονικός Δροσάτου,34-13,29,
2., Μ.Αλέξανδρος Ν.Γυναικοκάστρου,28-7,23,
3., Εθνικός Σ.Σ.Μουριών,30-14,22,
4., Λεβέντης Λεβεντοχωρίου,20-9,22,
5., Προοδευτική Σταυροχωρίου,20-10,20,
6., Ηρακλής Κοιλαδίου,20-18,19,
7., Απόλλων Μαυρονερίου,22-15,18,
8., Δόξα Χέρσου,14-14,14,
9., Ποντιακός Ν.Σάντας,8-21,6,
10., Ηρακλής Φύσκας,12-34,9,
11., Νίκη Ευκαρπίας,5-29,6,
12., Π.Ο.Ξυρόβρυσης,10-39,3,[/table]

Η επόμενη ημέρα (Σάββατο 7-1-17)
Απόλλων Μαυρ.-Λεβεντοχώρι
Ποντιακός ΝΣ-Δροσάτο
Κοιλάδι-Φύσκα
Ξηρόβρυση-Νίκη Ευκ.
Δόξα Χέρ.-Ν.Γυναικόκαστρο
Σταυροχώρι-Εθνικός ΣΣ Μ.

Β Όμιλος

Και τύποις «πρωταθλητής Χειμώνα» ο Εύρωπος στον β΄όμιλο που διεύρυνε την απόσταση από την δεύτερη θέση στην οποία ο Ά.Πέτρος ισοβάθμισε με το Ανθόφυτο, που «σκάλωσε» στο Βαφειοχώρι.

Την σταθερή πορεία τους συνέχισαν Ποντοηράκλεια και Χορήγι, ενώ σημαντική βαθμολογική βελτίωση σημείωσε το Πευκόδασος, «προσπερνώντας» τους ισόβαθμους Μεταλλικό και Μ.Αλέξανδρο Βαφειοχωρίου αλλά και τον Αίαντα Πολυκάστρου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Δόξα Άσπρου – Κεραυνός Ποντοηράκλειας 0-4

Θύελλα Ά.Πέτρου – Αίας Πολυκάστρου 3-2

Απόλλων Πευκοδάσους – Νεότητα Μεταλλικού 2-0

Κεραυνός Χορηγίου – Παίων Τούμπας 1-0

Αστέρας Βαλτοτοπίου – Απόλλων Ευρωπού 1-2

Μ.Αλέξανδρος Βαφειοχωρείου – Κένταυρος Ανθοφύτου 0-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (11η αγωνιστική)[table]
Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,BΑΘΜΟΙ,
1., Απόλλων Ευρωπού,29-11,28,
2., Κένταυρος Ανθοφύτου,22-8,21,
3., Θύελλα Α.Πέτρου,20-9,21,
4., Κεραυνός Ποντοηράκλειας,24-21,17,
5., Κεραυνός Χωρηγίου,14-13,16,
6., Απόλλων Πευκοδάσους,17-19,14,
7., Νεότητα Μεταλλικού,9-21,13,
8., Μ.Αλέξανδρος Βαφειοχωρείου,17-15,13,
9., Αίας Πολυκάστρου,14-16,12,
10., Δόξα Άσπρου,11-22,9,
11., Αστέρας Βαλτοτοπίου,9-21,8,
12., Παίων Τούμπας,14-23,7,[/table]

Η επόμενη ημέρα (Κυριακή 8-1-17)
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Άσπρος
Ανθόφυτο-Ποντοηράκλεια
Πευκόδασος-Ά.Πέτρος
Μεταλλικό-Αίας Πολυκάστρου
Εύρωπος-Τούμπα
Βαλτοτόπι-Χορήγι

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Πρώτος τίτλος για το νεοσύστατο Αναβρυτό ο άτυπος του «πρωταθλητή Χειμώνα» στην β΄κατηγορία, ενώ μόνη στην δεύτερη θέση έμεινε η Τέρπυλλος.

Σε απόσταση «αναπνοής» από την πρώτη τριάδα ο ΑΟΚ Πολυκάστρου. Βελτίωσε την θέση του ο Α.Παντελεήμων, που μαζί με τον Βαπτιστή, παρά την ήττα του τελευταίου, διατήρησαν επαφή με την προνομιούχο πρώτη τετράδα. Καμμία ισοπαλία στον «επίλογο» του πρώτου γύρου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Αετός Κορωνούδας – Λύκοι Αναβρυτού 2-5

Στερναικός Μ.Στέρνας – Ήλιος Ηλιολούστου 4-1

Ερμής Τερπύλλου – Δόξα Βαπτιστή 1-0

Ελπίδες Μικροκάμπου – ΑΟΚ Πολυκάστρου 0-3

Άρης Ά.Παντελεήμωνα – Ελπίδες Κιλκίς 4-1

Δεν αγωνίστηκε ο Θρίαμβος Μουριών.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (11η αγωνιστική)[table]
Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΑΓΩΝΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,BΑΘΜΟΙ,
1., Λύκοι Αναβρυτού,10,32-11,28,
2., Ερμής Τερπύλλου,10,24-4,24,
3., Ελπίδες Κιλκίς,10,33-18,24,
4., ΑΟΚ Πολυκάστρου,10,23-10,20,
5., Άρης Αγ.Παντελεήμονα,9,24-7,17,
6., Δόξα Βαπτιστή,10,19-13,16,
7., Ελπίδες Μικροκάμπου,10,19-15,13,
8., Αετός Κορωνούδας,10,10-26,6,
9., Ήλιος Ηλιολούστου,10,13-39,4,
10., Στερναικός Μ.Στέρνας,10,19-66,8,
11., Θρίαμβος Μουριών,10,14-52,1,[/table]

Η επόμενη ημέρα (Κυριακή 8-1-17)
Μ.Στέρνα-Κορωνούδα
Μικρόκαμπος-Τέρπυλλος
Ελπίδες Κιλκίς-ΣΣ Μουριές
ΑΟΚ Πολυκάστρου-Βαπτιστής
Ά.Παντελεήμων-Αναβρυτό
Δεν αγωνίζεται το Ηλιόλουστο

Αναλυτικά ρεπορτάζ και φωτογραφίες από όλους τους αγώνες διαβάστε την Τρίτη στην καθημερινή εφημερίδα «Ημερησία» που κυκλοφορεί στα περίπτερα του νομού Κιλκίς

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

Β.Ρόκος: «Fly Over- Οι Θεσσαλονικείς έχουν πληρώσει πολλές φορές το τίμημα να παίρνουν άλλοι αποφάσεις για την πόλη»

Στην εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν η Πρωτοβουλία Κατοίκων Μαλακαπής, Πυλαίας, Κρυονερίου, ο Σύνδεσμος Κωνσταντινοπολιτών, ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Θεσσαλονίκης και η […]