Αθλητισμός

«Αποκόπηκε» η πρώτη εξάδα στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ

Ημέρα …της πρώτης εξάδας η τελευταία αγωνιστική του 2014 στο πρωτάθλημα α1 κατηγορίας.
Και οι έξη ομάδες, που την συγκροτούν, επικράτησαν των αντιπάλων τους, της υπόλοιπης κατηγορίας.
Ετσι, γιά άλλη μία φορά η κατάταξη «κόπηκε στα δύο», με την έκτη ΑΕ Πολυκάστρου να απέχει πλέον πέντε βαθμούς από τον έβδομο Επτάλοφο.
Την καθολική απουσία της ισοπαλίας «σφράγισε» η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη των Μανδρών, στο «ντέρμπυ» της βάσης με τις Καστανιές. Σύμπτωση: Και τις δύο νίκες τους οι Μάνδρες τις σημείωσαν …επί των Καστανεών.
Γιά πρώτη φορά φέτος δεν «βρήκε δίχτυα» το Ν.Γυναικόκαστρο.
Στα αξιοσημείωτα η επίτευξη των μέχρι στιγμής οκτώ τερμάτων της Αργυρούπολης από ισάριθμους παίκτες, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης στον οποίο αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει παίκτης με ένα τέρμα!
Στο ατομικό επίπεδο ο Διονυσιάδης (Επταλόφου) έγινε ο δεύτερος παίκτης μετά τον Γ.Μουρατίδη (Αργυρούπολης), που παραβίασε…. και τις δύο εστίες! Η διαφορά έγκειται στο ότι ο δεύτερος είναι αμυντικός ενώ ο πρώτος επιθετικός και μάλιστα μεταξύ των …«αρχιεκτελεστών»!
-Διεξήχθησαν οι δύο εξ αναβολής αγώνες του α’ ομίλου α’ κατηγορίας με τον Αλέξανδρο Κιλκίς να νικά την Φύσκα και να «αναρριχάται» στην τρίτη θέση και το Κοιλάδι να φέρνει ισοπαλία στον Καμπάνη και να μένει μόνο στην έβδομη.
-Σε υπολοιπόμενο αγώνα του β’ ομίλου β’ κατηγορίας ο Βαπτιστής νίκησε το Ηλιόλουστο και μείωσε στους δύο βαθμούς την απόστασή του από την πρώτη πεντάδα.

Τα πλήρη αποτελέσματα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Ν.Γυναικόκαστρο-ΠΑΟΚ Κρηστ. 0-3
(E.Πότκας, Κ.Πότκας, Κουτσάγιας)
Κιλκισιακός-Επτάλοφος 3-0
(Παντελιάδης, Μάναλης, Διονυσιάδης-αυτοτ.)
Αργυρούπολη-ΑΕ Πολυκάστρου 1-4
(Χ.Μιχαηλίδης-Ευθυμιάδης,Σουτίσκιακ, Ιωαννίδης, Σκαντζούρης)
Καστανιές-Μάνδρες 1-2
(Στυλιανιδης, Φουντουκίδης, Γ.Γιαννακίδης)
Α.Χαράλαμπος-Πάικο Γουμ. 1-3
(Τσαουσίδης-Σ.Σαμαράς, Μάρκος, Νικολαϊδης)
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Εθνικός ΣΣΜ 3-0
(Ευθυμιάδης, Α.Κόλα, Ρωμανίδης)
Π.Αγιονέρι-Πευκόδασος 2-0
(Πετ.Αβραμίδης, Μπεζιάνη)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (14η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., Κιλκισιακός, 35-9, 32,
2., ΠΑΟΚ Κρηστώνης, 27-10, 31,
3., Μ.Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου, 35-13, 30,
4., Πάικο Γουμένισσας, 21-11, 29,
5., Π.Αγιονέρι, 29-12, 27,
6., ΑΕ Πολυκάστρου, 28-17, 26,
7., Επτάλοφος, 31-21 21,
8., Ν.Γυναικόκαστρο, 25-25, 20,
9., Πευκόδασος, 20-30 29,
10., Α.Χαράλαμπος, 15-34, 11,
11., Εθνικος ΣΣΜ , 10-24, 10,
12., Καστανιές, 24-39 10,
13., Αργυρούπολη, 8-31, 5,
14., Μάνδρες, 11-43 5,
Αφαιρέθηκαν δύο βαθμοί από τις Μάνδρες
[/table]

Η επομένη ημέρα

(Σάββατο 10.1.15)
Αργυρούπολη-Καστανιές
Μάνδρες-Πάικο Γουμ.
Εθνικός ΣΣΜ-Α.Χαράλαμπος
Μ.Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου-Π.Αγιονέρι
ΑΕ Πολυκάστρου-Πευκόδασος
Επτάλοφος-Ν.Γυναικόκαστρο
ΠΑΟΚ Κρηστώνης-Κιλκισιακός

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

(εξ αναβολής αγώνας)
Α όμιλος
Αλέξανδρος Κιλκις-Φύσκα 4-1
Καμπάνης-Κοιλάδι 1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (11η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., Δόξα Χέρσου, 37-7, 31,
2., Πλαγιά, 28-11, 24,
3., Αλέξανδρος Κιλκίς, 27-10, 23,
4., Ποντιακός Ν.Σάν., 21-13, 22,
5., Α.Παντελεήμων, 26-18, 20,
6., Δροσάτο, 24-16, 16,
7., Κοιλάδι, 23-2, 15,
8., Κεντρικό, 24-20, 14,
9., Φύσκα, 13-35, 9,
10., Δοϊράνη, 8-25, 6,
11. ,Καμπάνης, 7-25, 4,
12., Νίκη Ευκαρπίας, 7-40, 2,
[/table]
Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 10.1.15)
Ποντιακός ΝΣ-Αλέξανδρος Κιλκίς
Α.Παντελεήμων-Δοϊράνη
Δόξα Χέρς.-Κεντρικό
Καμπάνης-Πλαγιά
Νικη Ευκ.-Κοιλάδι
Φύσκα-Δροσάτο
Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
(εξ αναβολής αγώνας)
Β όμιλος
Βαπτιστής-Ηλιόλουστο 3-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (10η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., Γοργόπη, 32-9, 26,
2., Γαλλικός, 22-10, 17,
3., Ανθόφυτο, 20-12, 17,
4., Μ.Στέρνα, 17-20, 17,
5. ,Ασπρος, 23-23, 13,
6., Βαπτιστής, 13-12, 11,
7., Ηλιόλουστο, 16-34, 7,
8., Πλατανιά, 20-43, 3,
Υπολείπεται ο αγώνας Βαπτιστή-Γαλλικού (Σάββατο 3.1.15)
[/table]
Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 21.1.15)
Γοργόπη-Ανθόφυτο
Μ.Στέρνα-Ασπρος
Πλατανιά-Βαπτιστής
Γαλλικός-Ηλιόλουστο

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

Φωτοσχόλιο

Το δημοτικό πάρκο – «Κήπος» ξαναπαίρνει τα σκήπτρα της ομορφιάς στον δημόσιο χώρο της πόλης του Κιλκίς, με νέο αρδευτικό […]