Αποκλείστηκε από το κύπελλο η ΚούΠα Κιλκίς από τον ΑΣ Όλυμπος ΕΚΕ

Με ήττα ξεκίνησε την χρονιά η ανανεωμένη και νεανική ανδρική ομάδα στην α΄ φαση του 50ου κυπέλλου Ελλάδος από την πιο έμπειρη ομάδα του ΑΣ Όλυμπος ΕΚΕ εντός έδρας με 55-67.

Μεγάλο κέρδος για την ομάδα της ΚούΠας οι έφηβοι αθλητές που προέρχονται από τις ακαδημίες και “ρίχνονται” στα βαθιά ανταγωνιζόμενοι πολύ μεγαλύτερους και εμπειρότερους αθλητές.

Στην εικόνα του αγώνα η ομάδα του Κιλκίς έπαιξε κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ αν και ακόμη είναι νωρίς για συμπεράσματα ακολουθώντας τον ρυθμό της φιλοξενούμενης ομάδας από κοντά μειώνοντας έως και 6 πόντους λίγα λεπτά πριν το τέλος.

Η ομάδα έδειξε ότι έχει πολλές δυνατότητες κάτι που πρέπει να το αποτυπώσει μέσα στο γήπεδo προετοιμαζόμενη για την δύσκολη προσπάθεια στο πρωτάθλημα της NATIONAL LEAGUE 2.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Όλυμπο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 12-18.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκατρείς πόντους και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 25-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος κατάφερε να περιορίσει την ΚουΠα στους επτά πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαέξι που πέτυχε, αποσπάστηκε με 32-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Όλυμπος διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 55-67.

Διαιτητές: Π. Μπουγλός, Πάνος, Κοντοστάθης.

Δεκάλεπτα: 12-18, 25-31, 32-47, 55-67.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Κολεσιώτης, Μακούλης 4, Ασιγκίδης 13 (3), Ζεϊμπέκης 23 (6), Γρίβας, Ντέντας 6 (1), Θεοδωράκος 6 (2), Παπαδόπουλος 3 (1), Τσάτσης, Πουλτσάκης.

ΑΣ Όλυμπος ΕΚΕ (Βαχαρίδης): Βλάσιος 2, Μαυρίδης 10,, Κοκονέση 12, Νουκάρης 19 (3), Καμαριώτης 2, Τσιβεριώτης 3, Γαλατσόπουλος, Σαχμπατιάν 9, Ζεάκης, Μπάρδας 8 (2), Ντωνές 2.