Από ένα …ρήμα!
Κόντεψαν να «αρπαχθούν» για ένα… ρήμα Κυριακίδης και Τονικίδης κατά την συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Κιλκίς της Δευτέρας 16.12.19.
Πρόκειται για το ρήμα «λυμαίνομαι», το οποίο χρησιμοποίησε ο δεύτερος, αναφερόμενος γενικώς σε στελέχη της διοίκησης του δήμου σε ένα σημείο της δήλωσης προσχώρησής του στον ΣΥΡΙΖΑ.
«Αν έχετε στοιχεία», είπε ο δήμαρχος Κιλκίς, «για συγκεκριμένα στελέχη της διοίκησης, να τα καταθέσετε, αλλιώς η περίπτωση υπόκειται στις διατάξεις περί συκοφαντικής δυσφήμισης».
«Ακούστηκαν έως τώρα πολλά ψέμματα, και θα αποδειχθούν», αντέτεινε ο επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας, υποστηρίζοντας ότι ο δήμαρχος «πιάνεται» από μια λέξη, ακόμη και εσφαλμένα χρησιμοποιημένη, για να «παρακάμψει» το ουσιαστικό περιεχόμενο της δήλωσης.
Ποιά ήταν η συνέχεια;
Και οι δύο συνέχισαν… με άλλα θέματα!
Έμειναν, έτσι, στο… «περίμενε» όσοι περίμεναν… «μετωπική σύγκρουση»!