Νέα ήττα εντός έδρας του ΑΜΣΠ με 27-23 από τον Παναιτωλικό

Άλλη μιάν ήττα «στις λεπτομέρειες» προσέθεσε στο παθητικό του ο ΑΜΣ «Πόντιοι Κιλκίς ‘89» στο χειροσφαιρικό πρωτάθλημα βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας.
Αυτήν την φορά ο συνδυασμός ατυχίας, απειρίας των νεαρών νέων παικτών και λαθών σε κρίσιμα σημεία του αγώνα οδήγησε στο 23-27 από τον Παναιτωλικό.
Στο πρώτο ημιχρόνιο ο αγώνας κύλησε αμφίρροπο, με τον ΑΜΣΠ να δείχνει ικανός να διεκδικήσει με αξιώσεις την νίκη. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, και η λήξη βρήκε την κιλκισιώτικη προηγούμενη με 11-10.
Ο προαναφερθείς συνδυασμός αρνητικών γιά τον ΑΜΣΠ παραγόντων λειτούργησε επιζήμια στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, με την ομάδα του Κιλκίς να χάνει σημαντικές ευκαιρίες και στις αντεπιθέσεις της αγρινιώτικης να δέχεται «αβίαστα» τέρματα. Ετσι ο Παναιτωλικός δημιούργησε διαφορά μέχρι και έξι τέρματα.
Κατά το υπόλοιπο διάστημα ο ΑΜΣΠ βελτίωσε την απόδοσή του αλλά το φιλοξενούμενο συγκρότημα διατήρησε μέχρι τέλους την ψυχολογική υπεροχή και την αυτοσυγκέντρωσή του.
Αυτό είχε ως επακόλουθο ο αγώνας να κυλήσει με τους Κιλκισιώτες να μειώνουν την διαφορά μέχρι τα δύο τέρματα και τους Αγρινιώτες να την ξαναδιευρύνουν στα τέσσερα και να την διατηρήσουν σ’ αυτά τα επίπεδα έως την λήξη.
Η ήττα αυτή «έσφιξε» ακόμη περισσότερο την «θηλειά» στον «λαιμό» του ΑΜΣΠ.
Ομως, στο πλαίσιο του «ουδέν κακόν αμιγές καλού» η ομάδα του Κιλκίς κέρδισε σε ….«βάθος» πάγκου και μέλλον καθώς «έρριξε στην μάχη» στελέχη από τα τμήματα υποδομής, που όλα πραγματοποίησαν ελπιδοφόρα εμφάνιση, δείχνοντας ότι η ομάδα μπορεί να βασισθεί σ’ αυτούς και να τους εμπιστευθεί πλήρως στην προσπάθεια ανασυγκρότησής της, όποτε και αν επιχειρηθεί αυτή.
Λασκάκης (Ιωαννίδης), Φυτανίδης 3, Δενδράκης 1, Μαυρόπουλος 3, Αιμ.Απατσίδης 2, Καρβουνίδης 3, Σαββίδης 5, Θ.Παπαδόπουλος 4, Φαχουρίδης 1, Τσιβιντσέλης 1, Ραγιόπουλος, Σ.Χαλκίδης.