Αθλητισμός

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την διαφορά ο Αλέξανδρος

Δύο στα δύο μέσα στην έδρα στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών, πέτυχε ο Αλέξανδρος Αξιούπολης, που επικράτησε του Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 25-22, για την τρίτη αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθ΄όλη την διάρκεια του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα και για τις δύο ομάδες με τις άμυνες και των δύο ομάδων να ξεχωρίζουν.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ να πηγαίνει γκολ-γκολ, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 9-8.

Η επανάληψη είχε διαφορετική εικόνα, με τους παίχτες του Αρίωνα να παίζει πολύ καλή άμυνα και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έκανε ένα επί μέρους 8-13 και στο 50′ προηγήθηκε με 17-21 κι όλα έδειχναν ότι η πλάστιγγα θα γείρει υπέρ του.

Όμως οι παίχτες της Αξιούπολης δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και αφού ισοφάρισαν στο 55′ (21-21) κατάφεραν και πήραν τη νίκη με σκορ 25-22.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-4, 6-4, 6-5, 9-8 (ημχ.), 12-11, 13-16, 15-19, 17-21, 21-21, 25-22

Οι συνθέσεις:
ΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Γεωργιος Γιουλβανίδης): Τσακαλίδης, Γιάνγιτς, Καραπεΐδης 6, Μαυρόπουλος 3, Καλπακίδης, Παπαρήγας Αν. , Στεφανίδης, Μόγας 4, Παπαρήγας Ρηγ. 1, Μενεψάκος 5, Ζηλίδης, Μουτούδης 5, Καλαϊτζιδης, Αριστείδου 1.

ΑΡΙΩΝ (Δημήτρης Πασιαλής): Πασαλίδης, Παναγιωτίδης 1, Αβραμίδης, Κόλιας, Ασιανός, Νικολαϊδης 2, Ατσίμοβιτς 9, Χαραλαμπίδης, Ακριτίδης 3, Γιώσκος, Παρπούλας 4, Μουλάκης 2, Παπαχρήστου 1, Μαραβέλιας, Κατωντικίδης, Τζίτζιος.

Διαιτητές: Λινάρδος- Καζαντζίδης, Κόκκινη: 49:14 Αριστείδου (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 4/5-1/3