Αθλητισμός

Στην πρώτη τετράδα ο ΓΑΣΚ με την λήξη του πρώτου γύρου

Την τέταρτη νίκη του επί των ισαρίθμων τελευταίων αγώνων του πρώτου γύρου του χειροσφαιρικού πρωταθλήματος βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας σημείωσε ο ΓΑΣ Κιλκίς, επκρατώντας εντός έδρας του Μακεδονικού Νεάπολης Θεσσαλονίκης με 23-22.

Χάρη σ΄αυτήν την συγκομιδή η ομάδα του Κιλκίς προωθήκε στην πρώτη τετράδα της κατάταξης με την λήξη του πρώτου γύρου.

Ωστόσο, στον αγώνα με την θεσσαλονικώτικη έκανε για άλλη μια φορά τα εύκολα δύσκολα, καθώς παρουσιάσθηκε νευρική στο πρώτο ημιχρόνιο, με επακόλουθο είτε να εναλλάσσεται στο προβάδισμα είτε να «συμβαδίσει» με την φιλοξενούμενη έως την λήξη του (12-12), και αγχωμένη στο μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης, με επακόλουθο δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα να ηττάται με 18-14.
Στο σημείο εκείνο λίγο οι φωνές της τεχνικής ηγεσίας, που «έπιασαν τόπο», λίγο η θορύβηση των παικτών του ΓΑΣΚ προ του φάσματος μιας διαγραφόμενης οδυνηρής όσο και επιζήμιας ήττας, έφεραν την «αφύπνιση».

ΓΑΣΚ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

Έτσι, το κιλκισιώτικο συγκρότημα «ανέβασε» κατακορύφως την αμυντική απόδοσή του, ενώ κινήθηκε πολύ καλύτερα και αποτελεσματικά στην επίθεση, περιορίζοντας τα λάθη στην τελική προσπάθεια, εξαιτίας των οποίων έχασε αρκετά τέρματα σε όλο το προηγούμενο διάστημα.

Η αντεπίθεση οδήγησε στο 23-22 ενάμισυ λεπτό πριν την λήξη.

Κατά το ανωτέρω υπόλοιπο διάστημα «μίλησε» η άμυνα του ΓΑΣΚ, που ξανάγινε η γνωστή… «άμυνα του ΓΑΣΚ», που προκαλεί «ασφυξία» στον αντίπαλο.

Είναι χαρακτηριστικό το ότι κατά το εν λόγω διάστημα ο Μακεδονικός, ενώ «έδωσε και την ψυχή του» για την ισοφάριση, δεν βρήκε ούτε ένα «διάδρομο», για να επιχειρήσει κάποια τελική προσπάθεια με αξιώσεις.

Το ζητούμενο πλέον από την ομάδα του Κιλκίς είναι να έχει αδιάκοπη συνέχεια και στον δεύτερο γύρο η αντεπίθεσή της, που ξεκίνησε τέσσερις αγωνιστικές ημέρες πριν την λήξη του πρώτου.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 7-5, 9-7 11-8, 12-12 (ημχ.) 14-15, 14-18, 15-18, 19-20, 20-21, 23-22

Οι συνθέσεις:

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κεσίδης 7, Μιχαηλίδης, Ψάρρας, Αναστασιάδης, Φαχουρίδης Σ. 2, Δούγιας 3, Τοκατζόγλου 2, Γιαβασίδης 2, Κοβλακάς, Δεληγιάννης 2, Φαχουρίδης Α., Μαυρόπουλος 4, Φυτανίδης 1, Σακαλής, Κολεσιώτης, Μαυρόπουλος.

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Ορφανουδάκης, Πίνο 3, Τσινασλανίδης, Σαρόγλου, Ρωμανίδης 2, Κοπαΐδης 2, Μέλλιος 1, Μπεϊλής, Τραϊανός 5, Λυμπούδης 1, Βότσης 7, Πούλκος, Γιαννακόπουλος 1.

Διαιτητές: Λινάρδος-Καζαντζίδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 1/3-2/3

Η επόμενη αγωνιστική ημέρα: Σάββατο 20-1-18, 16.00, ΓΑΣ Κιλκίς-Φαίαξ Κερκύρας