Σαν… το «γκραν πρι» του Μονακό!
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2024/05/IMG_4645-copy.jpg)
Πέρα από την μεγάλη αύξηση διερχομένων οχημάτων μέσα από τον οικισμό των Ευζώνων λόγω της λειτουργίας των διοδίων τα τελευταία χρόνια στην παρακείμενη πάλαι ποτέ εθνική οδό, αυτό, που ουσιαστικώς καθιστά επικίνδυνο το φαινόμενο, είναι ό τρόπος διέλευσης.
Και τούτο, διότι αν αυτή γινόταν πάντα με γνώμονα τα προβλεπόμενα, δηλαδή με 50 και 30 χιλιόμετρα ανά ώρα, ο κίνδυνος πρόκλησης ατυχήματος θα ήταν πολύ περιορισμένος.
Όμως, αυτό, δυστυχώς, δεν συμβαίνει πάντα, καθώς σε αρκετές περιπτώσεις ανεύθυνοι οδηγοί διέρχονται με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες, όπως για παράδειγμα ένας που πέρασε… με 92 χιλιόμετρα την ώρα, όπως αποκάλυψε στην στήλη ο μετρητής του και πρόεδρος της κοινότητας Ευζώνων Νικόδημος Τσανικίδης!
Μια ταχύτητα, η οποία παραπέμπει περισσότερο… στο «γκραν – πρι» του Μονακό, παρά σε διέλευση από κατοικημένη περιοχή !