Παρουσίαση του παραολυμπιακού αθλήματος Boccia σε ωφελούμενους του ΚΚΣ Κιλκίς
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2024/04/IMG-9caa4ed65584879bb9bbf457f6ecc616-V.jpg)
Την Πέμπτη 4.4.24 οι ωφελούμενοι του Κέντρου Κοινωνικής Στήριξης επισκέφτηκαν το 1ο δημοτικό σχολείο Διαβατών με σκοπό την παρουσίαση του παραολυμπιακού αθλήματος Boccia στους μαθητές της Στ΄ τάξης. Οι μαθητές με την καθοδήγηση των ωφελούμενων είχαν την ευκαιρία να παίξουν και να διασκεδάσουν με ένα διαφορετικό παιχνίδι.
Η δράση πραγματοποιήθηκε μετά από την πρόσκληση του συλλόγου διδασκόντων του σχολείου.
Στόχος της δράσης ήταν η ενημέρωση ή ευαισθητοποίηση και η συνύπαρξη.
Η δράση περιλαμβάνεται στο έργο «ΚΔΗΦ-ΑΜΚΕ Κέντρο Κοινωνικής Στήριξης» και είναι συγχρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο).