‘’Μάθε – Πρόλαβε – Νίκησε’’ το τρίπτυχο για την αντιμετώπιση του παιδικού καρκίνου
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2023/02/ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ-ΕΚΔΗΛΩΣΗ-ΓΙΑ-ΤΟΝ-ΠΑΙΔΙΚΟ-ΚΑΡΚΙΝΟ-2023-1.jpg)
Οι μαθητές της γ’ τάξης των Γυμνασίων και της α’ τάξης των Λυκείων της πόλης του Κιλκίς παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ενημερωτική συζήτηση του Δήμου Κιλκίς για τον παιδικό καρκίνο.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 14 Φεβρουαρίου στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του παιδικού καρκίνου, με ομιλήτρια την παθολόγο – ογκολόγο Όλγα – Ζαραλή Χαριτωνίδου.
Η ομιλήτρια επέστησε την προσοχή της μαθητικής κοινότητας στην πρόληψη και η ιατρική προσέγγισή της κινήθηκε στο τρίπτυχο ‘’Μάθε – Πρόλαβε – Νίκησε’’.
Η πρωτοβουλία του Δήμου Κιλκίς εντάσσεται στο πλαίσιο της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κοινού πάνω σε σύγχρονα ζητήματα υγείας.