Χάλκινο μετάλλιο στην Acropolis των Λαζαρίδη, Παμπορίδη, Δημάκη

Το τρίτο μετάλλιο του ελληνικού μπιτς χάντμπολ σε τελική φάση Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Συλλόγων, πανηγύρισε η Acropolis. Η ομάδα των Βασίλη Χαραλαμπάκη, Γιάννη Λαζαρίδη, Βασίλη Παμπορίδη κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, κερδίζοντας στον μικρό τελικό του EBT finals της Θεσσαλονίκης με 2-0 (17-14, 16-8) την περσινή πρωταθλήτρια από την Ισπανία Άλκαλα.ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ Η ελληνική ομάδα ήταν πολύ άτυχη αφού αποκλείστηκε στις λεπτομέρειες από την Εκατερίνονταρ στον ημιτελικό, χάνοντας με 2-1 (22-20, 18-19, 7-8) στα σουτ- άουτ. Ο μάνατζερ της ομάδας Βασίλης Παμπορίδης σχολίασε: «Ημασταν η καλύτερη ομάδα. Αδικήσαμε τον εαυτό μας. Δυστυχώς στον αθλητισμό δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος, διότι καμιά φορά τα παιχνίδια κρίνονται και από αστάθμητους παράγοντες. Ήταν μια πολύ καλή εμπειρία. Μάθαμε πολλά από αυτήν και θα την χρησιμοποιήσουμε και στη σάλα. Θέλω να πιστεύω ότι αφού δεν κατακτήσαμε τον τίτλο, αυτό θα μας κάνει πιο δυνατούς για τις επόμενες φορές. Ήταν μία εκπληκτική διοργάνωση και όλοι όσοι δούλεψαν για αυτήν έδωσαν τα μέγιστα». Η Αβάντ Γκαρντ κατέκτησε την 5η θέση στο γυναικείο τουρνουά, αφού επικράτησε της Κάμελοτ με 2-0 (19-12, 15-11). ACROPOLISΠρωταθλητές Ευρώπης Ντετόνο και Beach Girls Ο τίτλος του πρωταθλητή Ευρώπης στο ανδρικό μπιτς χάντμπολ κατέληξε στην Ντετόνο Ζάγκρεμπ για 5η φορά, η οποία στον τελικό νίκησε την Ρώσικη Εκατερίνονταρ με 2-1 (14-19, 19-14, 5-2), ενώ στις γυναίκες το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Beach Girls από την Ουγγαρία που επικράτησαν στον τελικό της Ισπανικής Γκετασούρ με 2-1 (13-17, 21-12, 9-8).