Με τον Ν.Βέργο η εθνική ομάδα ελπίδων νίκησε στην Τούμπα

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Τούμπα η Εθνική Ελπίδων κέρδισε με 2-1 την Ουγγαρία χάρη σε τέρματα του Νίκου Βέργου και του Λάζαρου Λάμπρου.

Η Εθνική Ελπίδων άφησε καλές εντυπώσεις, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, που επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης ουγγρικής σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Τούμπα.

Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο και έθεσε τις βάσεις για την νίκη.

Στο 32ο λεπτό ο Λάζαρος Λάμπρου άνοιξε το σκορ, ενώ λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (43’) ο Νίκος Βέργος που κάνει εντυπωσιακή σεζόν στην ομάδα νέων της Ρεάλ Μαδρίτης διπλασίασε τα τέρματα της Εθνικής μας.

Στην επανάληψη οι Ούγγροι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, έχασαν σπουδαία ευκαιρία να μειώσουν το σκορ σε προσπάθεια του Μπάλογκ (58’) και τελικά πέτυχαν το γκολ της τιμής για το τελικό 2-1 με σκόρερ τον Ρατς (78’).

ΕΛΛΑΔΑ: Κότσαρης (46’ Θεοδωράκης), Σάλιακας, Τσιμίκας, Ευαγγέλου (66’ Χατζηγιοβάνης), Καραχάλιος (78’ Αγγελόπουλος), Δώνης (66’ Βασιλούδης), Κουλούρης, Βέργος, Λάμπρου (66’Δεληγιαννίδης), Βαφέας, Γαλανόπουλος (46’ Ορφανίδης).
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Χόρβαθ, Σπάντλερ (62’ Ζιβάσκι), Λέντσερ, Κέτσκες, Κατόνα, Τσότερ (62’ Σέιμπεν), Μπάλογκ (78’ Ζολντέσι), Σάντο (78’ Κάρτικ), Μακράι (46’ Ραγκς), Πόλγκαρ, Γιάνσκο (46’ Μπεντί).
ΒΕΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ
Η σχολή ποδοσφαίρου του Κιλκισιακού στην Τούμπα
Η σχολή ποδοσφαίρου του Κιλκισιακού βρέθηκε τη Τετάρτη 22 Μαρτίου στο γήπεδο της Τούμπας, για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση της Εθνικής Ελπίδων της χώρας μας με το αντίστοιχο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ουγγαρίας, με την ομάδα μας να επικρατεί 2-1.

Ο Κιλκισιακός βρέθηκε στη Θεσσαλονίκη για να στηρίξει και τη προσπάθεια του δικού μας Νίκου Βέργου, με τον επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης να μας κάνει για άλλη μια φορά περήφανους σκοράροντας το δεύτερο τέρμα της ομάδας μας.

Μετά τον αγώνα τα παιδιά της Ακαδημίας βρέθηκαν στον χώρο των αποδυτηρίων βγαίνοντας φωτογραφίες με τον Κιλκισιώτη άσο, αλλά και τους υπόλοιπους παίκτες της Ελπίδων.

Ο Νίκος Βέργος δε μπορούσε να κρύψει τη χαρά του μετά το ματς για την αγάπη των παιδιών, που αν και καθημερινή μέρα και σε ώρα δύσκολη έκαναν το ταξίδι μέχρι τη Θεσσαλονίκη για να τον παρακολουθήσουν από κοντά, ευχαριστώντας τους όλους.

Πραγματικοί… «αστέρες»

Παρατηρώντας το πρόγραμμα τοπικής αθλητικής δραστηριότητας του τελευταίου διαστήματος καθώς και κοινωνικών ή πολιτιστικών εκδηλώσεων, που διοργανώνονται στον νομό, το […]

Την ημέρα της Γυναίκας

Με την παγκόσμια ημέρα της Γυναίκας (8 Μαρτίου) συνέπεσε η επίσκεψη της υπουργού εσωτερικών Νίκης Κεραμέως στον νομό Κιλκίς. Δεν […]