Ο Κιλκισιακός ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε με 4-1 επί του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου

Γράφει ο Κώστας Ίντος

Ο ιστορικός Κιλκισιακός ήταν το μεγάλο φαβορί στον τελικό των πλέι-οφ του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας ΕΠΣ Κιλκίς και το επιβεβαίωσε με πανηγυρικό τρόπο, επικρατώντας με σκορ 4-1 επί του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου, βασικότερου φετινού ανταγωνιστή για τον τίτλο.

Το μπαράζ διεξήχθη σε «βαριά» ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα, στην σκιά της απώλειας του βετεράνου 43χρονου τερματοφύλακα Γιάννη Τσόνογλου, στη μνήμη του οποίου τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στο στάδιο του Κιλκίς.

Οι τετρακόσιοι (400) θεατές παρακολούθησαν ένα «γεμάτο» 90λεπτο, με 5 γκολ, τέσσερις κόκκινες κάρτες (μία για τους νικητές και τρεις για τους ηττημένους), εννιά χαμένες ευκαιρίες (πέντε για τους νικητές και τέσσερις για τους ηττημένους).

Απόλυτα δίκαιη η επιβολή για τον Κιλκισιακό του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη.

Ανταγωνιστικός στα πρώτα 70 λεπτά ο ΠΑΟΝΕ Επταλόφου του Παύλου Μπάπκα, λύγισε στο τελευταίο 20λεπτο.

Ο Κιλκισιακός πραγματοποίησε την ακαριαία επάνοδό του στον φυσικό χώρο. Τον προσεχή Σεπτέμβριο θα συμμετάσχει για 48η φορά στα εθνικά πρωταθλήματα. (Προηγήθηκαν 17 χρονιές στη Β΄εθνική, 17 χρονιές στη Γ΄εθνική, 13 χρονιές στη Δ΄εθνική).

Στην 11η ετήσια παρουσία του στην Α1 ΕΠΣ Κιλκίς κατέκτησε το 10ο πρωτάθλημα. (Προηγήθηκαν οι πρωτιές του 1962, 1963, 1964, 1968, 1969, 1976, 2006, 2015, 2017). Εάν συνυπολογίσουμε και τα 13 κύπελλα της ΕΠΣ Κιλκίς, έφτασε τα 23 τρόπαια εντός νομού Κιλκίς.

Τρίτωσε το κακό για τον ΠΑΟΝΕ Επταλόφου, στις ισάριθμες απόπειρες που επιχείρησε για τον τίτλο του πρωταθλητή, σε τελικούς πλέι-οφ. Το 1999 έχασε στα πέναλτυ από τον Μακεδονικό Γρίβας, το 2016 έχασε την παράταση από το Πάικο Γουμένισσας, το 2019 έχασε στο 90λεπτο από τον Κιλκισιακό.

Μακράν η πιο πρωταγωνιστική σεζόν στα 42 χρόνια του σωματείου. Διεκδίκησε με αξιώσεις το ντάμπλ, με το φινάλε να αφήνει πικρή γεύση, από την απώλεια και των 2 τελικών (προηγήθηκε η ήττα με 2-1 στο κύπελλο από τον Αλέξανδρο Κιλκίς).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Κιλκισιακό ο 33χρονος Επταλοφίτης φορ Μπάμπης Κοτσαμποϊκίδης, πετυχαίνοντας χατ-τρικ σε 34 λεπτά.

Τα πρώτα 54 λεπτά κύλησαν μέσα σε αθλητικά πλαίσια. Το υπόλοιπο του αγώνα διεξήχθη σε ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα, με πολλά νεύρα, ένταση και διαδοχικές -απόλυτα δίκαιες- αποβολές.

Για τη μεγάλη κρισιμότητα του αγώνα τα πήγε περίφημα η διαιτητική τριπλέτα, του διαιτητή Ανέστη Λαζαρίδη και των βοηθών Γιάννη Παπαδόπουλου και Κώστα Καρυπίδη. Οι τέσσερις κόκκινες κάρτες προήλθαν από αψυχολόγητες ενέργειες των παικτών στο κέντρο του γηπέδου.

Οι συνθέσεις:
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Αβραμίδης, Αγριμάκης, Καλόνικος, Μαυροκεφαλίδης, Ματεντζίδης, Δ.Ευθυμιάδης (87΄Καρασίμος), Μπελίτσας, Λογγινίδης (75΄Ε.Ευθυμιάδης), Κοτσαμποϊκίδης (81΄Κελεσίδης), Μοσχάκης, Ντάμζι (70΄ Τσέτσος).
ΠΑΟΝΕ ΕΠΤΑΛΟΦΟY: Ποιμενίδης, Παπαδόπουλος, Μουρατίδης (46΄Α.Ευθυμιάδης), Παπουνίδης (46΄Γεωργιάδης), Ζελέγκου, Αμοιρίδης, Τοπχαράς, Χαραλαμπίδης, Γκέρτσος (69΄Πουρσανίδης), Παντελιάδης (83΄Κετσετζής), Παρπουτσής.

Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα στον “Μαχητή του Κιλκίς” της Τρίτης 7.5.19.