Αθλητισμός

Με σταθερό «βηματισμό» στον «δρόμο» της καταξίωσης η Β. Γραμματικοπούλου

Τον «δρόμο» της καταξίωσης ακολουθεί με σταθερό «βηματισμό» η Αξιουπολίτισσα διεθνούς εμβελείας αντισφαιρίστρια Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου.

Η 22χρονη πολλά υποσχόμενη αθλήτρια έκανε αισθητή την παρουσία της στην ιστορική φημισμένη διοργάνωση σε χωμάτινο γήπεδο «Ρολάν Γκαρός» του Παρισιού, με νίκες στους δύο πρώτους προκριματικούς γύρους.

Σε σχετικό ρεπορτάζ της «i-Εφημερίδα» αναφέρονται, μεταξύ άλλων, και τα εξής:

«…Η Βαλεντίνη έκανε εξαιρετική εμφάνιση και πραγματοποιήσει μια επική ανατροπή, κόντρα στο Νο5 του προκριματικού ταμπλό, αποκλείοντας την έμπειρη Βρετανή Χέδερ Ουώτσεν μετά από δύο ώρες και 46 λεπτά σπουδαίας μάχης, με σκορ 7-5, 6-7(6), 7-6(3).

Ετσι, «τσέκαρε» το εισιτήριό της για την επόμενη φάση του προκριματικού ταμπλώ, όπου θα αντιμετωπίσει την 33χρονη Αμερικανίδα Μπάρμπαρα Λεπτσένκο.
Για να φτάσει σε αυτή την πρόκριση όμως, έπρεπε να περάσει από… 1.000 κύματα.

Σε ένα ματς που το σασπένς ήταν μοναδικό, και οι εναλλαγές του σκορ κάτι παραπάνω από συχνές, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πανηγύρισε μια ιστορική νίκη.

Αν και είχε την ευκαιρία της να «κλείσει» τον αγώνα στα δύο σετ, μιας και προηγήθηκε με 7-5, 5-3 και είχε τις μπάλλες στα χέρια της για να τελειώσει τον αγώνα, η Βαλεντίνη επέλεξε τον… δύσκολο τρόπο.

Η Ουώτεν επέστρεψε από την κόλαση και αφού ισοφάρισε σε 5-5, έστειλε το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης στο «τάυ μπραίηκ». Εκεί, η Βρετανή έδειξε πιο ψύχραιμη και έχοντας το μομέντιουμ με το μέρος της, πανηγύρισε την ισοφάριση σε 1-1, με 6-8.

Όλα έδειχναν πως η πλάστιγγα έγερνε προς το μέρος της Ουώτσεν, με δεδομένη την απογοήτευση της Γραμματικοπούλου από τον τρόπο με τον οποίον έχασε το δεύτερο σετ, αλλά και δεδομένης της ποιότητας της Βρετανής.

Μάλιστα, η 28χρονη προηγήθηκε με 0-3 στο τρίτο κομμάτι του αγώνα και είχε πλέον ξεκάθαρο πλεονέκτημα για την πρόκριση. Η Βαλεντίνη όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα.

Η Ελληνίδα «έσπασε» δύο φορές το σερβίς της Βρετανής και μείωσε σε 3-2 και 4-3 αντιστοίχως. Χωρίς όμως το καλό της σερβίς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει περισσότερα, και η Βρετανή το εκμεταλλεύτηκε, προηγούμενη με 5-3, αφού έκανε «μπραίηκ» ισάριθμες φορές…

…Λίγες στιγμές αργότερα ισοφάρισε σε 5-5 και μάλιστα «έσπασε» το «σερβίς» της Βρετανής για ακόμη μια, τέταρτη φορά σε αυτό το σετ, κάνοντας το 6-5 και ούσα πια έτοιμη να σερβίρει ξανά για τη νίκη.

Το γαϊτανάκι των μπρεϊκ συνεχίστηκε και η Βρετανή ισοφάρισε χάνοντας μόλις έναν πόντο, σε 6-6, στέλνοντας το ματς σε κρίσιμο «τάυ μπραίηκ».

Εκεί, μίλησε η τενίστρια με την μεγαλύτερη ψυχή, με την περισσότερη τύχη και αυτοπεποίθηση. Αυτήν, ήταν η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου. Η Ελληνίδα έμεινε με 1-3 πίσω στην αρχή της «ρώσικης ρουλέτας», όμως κέρδισε έξι (!) συνεχείς πόντους και πήρε τη νίκη…».