Αθλητισμός

Ο στατιστικός «καθρέφτης» της 13ης αγωνιστικής της α1 ΕΠΣΚ

Γράφει ο Κώστας Ίντος

Πέντε νίκες των γηπεδούχων για πρώτη φορά. Καμία ισοπαλία, όπως την 1η, 2η, 4η, 6η, 7η, 8η, 9η και 11η αγωνιστική. Καμία νίκη φιλοξενούμενου, όπως την 3η αγωνιστική. Σκόραραν 8 ομάδες, όπως την 1η, 2η, 6η, 7η και 11η αγωνιστική. Μία ομάδα πέτυχε 4 γκολ. Μία ομάδα σημείωσε 3 γκολ. Δύο ομάδες πέτυχαν από 2 γκολ. Τέσσερις ομάδες σημείωσαν από 1 γκολ. Δύο φορές εμφανίστηκε το 2-1. Μία φορά το 1-0, 3-1, 4-0. Υπεροχή νικών για τους γηπεδούχους, όπως την 3η, 4η, 5η, 6η, 7η, 9η και 11η αγωνιστική. Υπεροχή τερμάτων για τους γηπεδούχους, όπως την 3η, 4η, 5η, 6η, 7η, 9η και 11η αγωνιστική. Συνολική παραγωγικότητα 15 γκολ (μέσος όρος 3 γκολ ανά παιχνίδι), όπως την 5η και 7η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 12 γκολ, όπως την 9η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 3 γκολ, στη χαμηλότερη επιθετική επίδοση της χρονιάς. Μία αποβολή, όπως την 4η, 6η και 11η αγωνιστική. Εξι δοκάρια, η 4η καλύτερη επίδοση της χρονιάς (1 οριζόντιο και 5 κάθετα). Καταλογίστηκαν 2 πέναλτι, όπως την 4η και 12η αγωνιστική, αλλά αξιοποιήθηκε το 1. Από τα 15 γκολ, τα 7 σημειώθηκαν με σουτ μέσα από την περιοχή, τα 4 με σουτ έξω από την περιοχή, τα 3 με κεφαλιές, το 1 με πέναλτι. Επιτεύχθηκαν 6 γκολ στο α’ ημίχρονο και 9 στη διάρκεια του β’ ημιχρόνου. Σκόραραν και οι 5 γηπεδούχοι, όπως την 3η 4η και 9η αγωνιστική.
Συνολικά στατιστικά
Στα 65 παιχνίδια των πρώτων 13 αγωνιστικών ο απολογισμός είναι 33 νίκες των γηπεδούχων, 6 ισοπαλίες, 26 νίκες των φιλοξενουμένων. Συνολική παραγωγικότητα 205 γκολ (μέσος όρος 3,15 γκολ ανά παιχνίδι). Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 113 γκολ. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 92 γκολ. Στον αριθμό26 οι αποβολές. Πρωτιά του Ευρώπου με 8 αποβολές. Η Πλαγιά Κρηστώνη και Καμπάνη δεν έχουν αποβολή. Από τα 62 δοκάρια, τα 32 οριζόντια και τα 30 κάθετα. Πρωτιά της Κρηστώνης με 11 δοκάρια. Τα λιγότερα δοκάρια (2) έχουν Εύρωπος και Αργυρούπολη. Από τα 10 πέναλτι που υποδείχθηκαν, αξιοποιήθηκαν τα 6. Τα περισσότερα κερδισμένα πέναλτι (2) έχουν Πλαγιά, Μεγάλη Βρύση και Αργυρούπολη. Δεν βρέθηκαν στη βούλα των 11 βημάτων, Γουμένισσα, ΣΣ Μουριών, Καμπάνη και Επτάλοφος. Από τα 205 γκολ, τα 127 σημειώθηκαν με σουτ μέσα από την περιοχή, τα 37 με σουτ έξω από την περιοχή, τα 31 με κεφαλιές, τα 6 με πέναλτι, τα 4 με αυτογκολ. Επιτεύχθηκαν 86 γκολ στο α’ ημίχρονο και 119 στη διάρκεια του β’ ημιχρόνου. Καμία ομάδα δεν διατηρεί το αήττητο συνολικά και εντός. Το αήττητο εκτός διατηρεί η Πλαγιά. Τους περισσότερους βαθμούς εντός (15) συγκέντρωσαν Πλαγιά και Κρηστώνη. Τους περισσότερους βαθμούς εκτός (13) συγκέντρωσε η Πλαγιά. Τους λιγότερους βαθμούς εντός (3) έχει η Αργυρούπολη. Τους λιγότερους βαθμούς εκτός (1) έχει η Καμπάνη. Επτά ομάδες κέρδισαν περισσότερους βαθμούς εντός, παρά εκτός (Πλαγιά, Κρηστώνη, Γουμένισσα, Kαμπάνη, Ποντοηράκλεια, Επτάλοφος, Αργυρούπολη).
Τρεις ομάδες κέρδισαν περισσότερους βαθμούς εκτός, παρά εντός (Εύρωπος, Μεγάλη Βρύση, ΣΣ Μουριών).
Το Πολύκαστρο έχει μοιρασμένους βαθμούς εντός και εκτός.
Κορυφαία επίθεση συνολικά η Κρηστώνη με 29 τέρματα
Κορυφαία επίθεση εντός η Πλαγιά με 15 τέρματα
Κορυφαία επιθεση εκτός, η Κρηστώνη και ο Εύρωπος με 14 τέρματα.
Πιό αδύναμη επίθεση συνολικά, η Ποντοηράκλεια και η Αργυρούπολη με 10 τέρματα.
Πιό αδύναμη επίθεση εντός ο Επτάλοφος με 5 τέρματα
Πιό αδύναμη επίθεση εκτός, η Καμπάνη, η Ποντοηράκλεια, και η Αργυρούπολης με 3 τέρματα.
Κορυφαία άμυνα συνολικά η Μεγάλη Βρύση με παθητικό 8 τέρματα
Κορυφαία άμυνα εντός η Κρηστώνη και η Μεγάλη Βρύση με παθητικό 3 τέρματα
Κορυφαία άμυνα εκτός η Πλαγιά με παθητικό 3 τέρματα.
Πιο αδύναμη άμυνα συνολικά η Αργυρούπολη με παθητικό 34 τέρματα
Πιό αδύναμη άμυνα εντός η Αργυρούπολη με παθητικό 25 τέρματα
Πιό αδύναμη άμυνα εκτός η Ποντοηράκλεια με παθητικό 20 τέρματα.
Την μεγαλύτερη επιθετική πολυφωνία έχει η Πλαγιά με 11 διαφορετικούς εκτελεστές.
Τον μικρότερο επιθετικό πλουραλισμό έχει η Αργυρουπολη με 4 εκτελεστές.
Τις περισσότερες νίκες συνολικά 9, έχει η Πλαγιά
Τις περισσότερες νίκες εντός 5, έχουν Πλαγιά και Κρηστώνη
Τις περισσότερες νίκες εκτός 4, έχουν Πλαγιά, Πολύκαστρο, Εύρωποςκαι Μεγάλη Βρύση.
Τις λιγότερες νίκες συνολικά 1, έχει η Αργυρούπολη
Τις λιγότερες νίκες εντός 1 έχουν ΣΣ Μουριών και Αργυρούπολη
Χωρίς νίκη εκτός η Καμπάνη και η Αργυρούπολη.
Τις περισσότερες ισοπαλίες συνολικά 2, έχουν Εύρωπος, ΣΣ Μουριών και Αγρυρούπολη