Πρωταθλητής Ελλάδας παίδων ο Ε.Καμτσικλής

Ένας ακόμη τίτλος πρωταθλητή Ελλάδας προστέθηκε στην πλούσια τροπαιοθήκη του ΓΣ Μανδρών.
Αυτήν την φορά ήταν η σειρά του επιλέκτου ρίπτη του συλλόγου Μανόλη Καμτσικλή να αναδειχθεί πρωταθλητής Ελλάδος παίδων στην σφυροβολία με 69,56μ., διάκριση που του εξασφάλισε θέση στην εθνική ομάδα παίδων που θα λάβει μέρος στους βαλκανικούς αγώνες κλασικού αθλητισμού παίδων, το προσεχές Σάββατο 2.7.16 στην σερβικη πόλη Κρούσεβατς.

Ο ίδιος αθλητής τα πήγε πολύ καλά και στην δισκοβολία, όπου κατέλαβε την τέταρτη θέση με νέα ατομική επίδοση 51,24μ.
Με την σειρά της στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων η Ελένη Ζώτου πρόσθεσε άλλη μία σημαντική επιτυχία στο ενεργητικό της καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση και κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στην σφυροβολία με 52,40., ενώ κατετάγη όγδοη στην δισκοβολία με 35,20μ..
Ετσι συμπεριελήφθη στην αποστολή της εθνικής ομάδας κορασίδων, που θα συμμετάσχει στην διεθνή συνάντηση τη Κύπρου την Τετάρτη 27 και την Πέμπτη 28.7.16.

Βαθμολογούμενες θέσεις κατέλαβαν και οι άλλοι αθλητές του ΓΣ Μανδρών, που έλαβαν μέρος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων.
Ετσι ο Κώστας Ζάλτος κατετάγη πεμπτος στην σφυροβολία με 56,43 μ., και δέκατος τρίτος στην δισκοβολία με 42,07μ., ενώ και πάλι στην σφυροβολία κατετάγη όγδοος ο Γιώργος Μοαβίνης με 51,56μ., ενδέκατος ο Ευθύμης Μαλάτος με 44,60., και δωδέκατος ο Χαράλαμπος Μικογιάν με 41,40μ.
Οι αγώνες των πανελληνίων πρωταθλημάτων παίδων και κορασίδων διεξήχθησαν το σαββατοκύριακο 25 και 26.6.16 στο δημοτικό στάδιο Τρικάλων.