Εντυπωσιακή η «παρθενική» νίκη του ΑΜΣΠ Κιλκίς ‘89

Ξεκίνησε με μία εκτός έδρας ισοπαλία, την οποία… παραχώρησε, και δεν απέσπασε.
Συνέχισε με πέντε ήττες, από τις οποίες οι τρεις «στις λεπτομέρειες», έτσι που να μπορούν να χαρακτηρισθούν ως …απωλεσθείσες νίκες, η μία εξ αιτίας δικής της κακής αγωνιστικής ημέρας και η μία… «στα χαρτιά»!
Αυτή η «γκίνια» της χειροσφαιρικής ομάδας του ΑΜΣ «Πόντιοι Κιλκίς ‘89», επί τέλους, «έσπασε», το Σάββατο 21.12.13, και μάλιστα κατά τρόπο πανηγυρικό.
Ετσι, ο ΑΜΣΠ σημείωσε την «παρθενική» νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας με 31-26 επί του Ζαφειράκη Νάουσας, μία νίκη λαμπρή καθώς σημειώθηκε επί μας από τις ισχυρότερες ομάδες της κατηγορίας. Συγχρόνως, όμως, νίκη, που μαζί με την εμφάνιση στον συγκεκριμένο αγώνα, προκαλούν ανάμικτα αισθήματα, στην ανάμνηση του πόσο άδοξα χάθηκαν τόσες άλλες κατά το προηγούμενο διάστημα, με επακόλουθο η ομάδα να «παλεύει» για την «επιβίωση», αντί να πρωταγωνιστεί!
«Κλειδί» αυτής της επιτυχίας υπήρξε το αγωνιστικό πάθος και το πνεύμα του «ως εδώ και μη παρέκει» από τα οποία «ξεχείλιζε» το κιλκισιώτικο συγκρότημα.
Ο Ζαφειράκης, που ήθελε την νίκη, για να διατηρήσει την άμεση επαφή με τις κορυφαίες θέσεις, αντέτεινε το δικό του αγωνιστικό πείσμα, σε συνδυασμό με την υπεροχή σε «βάθος» πάγκου, κάτι που συνετέλεσε στην διεξαγωγή μιας αμφίρροπης πεισματώδους αναμέτρησης στο πρώτο ημιχρόνιο, η λήξη του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 16-16.
Υστερα «μίλησε» η παραδοσιακώς αξιόλογη άμυνα του ΑΜΣΠ, που στην επανάληψη «ανέβασε» κατακόρυφα την απόδσσή της, φτάνοντας στο σημείο να αποσυντονίσει τον Ζαφειράκη.
Κατ’ αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Κιλκίς απέκτησε νωρίς προβάδισμα ενός – δύο τερμάτων και, αφού πρώτα το διατήρησε, αντιμετωπίζοντας με επιτυχία την αντίδραση της ναουσαίικης μετά τα μέσα του δευτέρου ημιχρονίου σιγά – σιγά το διηύρυνε και προς το τέλος το σταθεροποίησε στα πέντε με έξι τέρματα, αξιοποιώντας πλήρως το «όπλο» της άμυνας χάρη στο οποίο επεχείρησε πολύ περισσότερες επιθετικές προσπάθειες από την φιλοξενούμενη.
Οσον αφορά στον εκτελεστικό τομέα, αυτήν την φορά το «βάρος» δεν «έπεσε» μόνο στον «αρχιεκτελεστή» Δ. Παπαδόπουλο, καθώς στην διάσπαση της άμυνας του Ζαφειράκη συνετέλεσαν και άλλοι συμπαίκτες, που πολλαπλασίασαν τις λύσεις στην τελική προσπάθεια.
Κολεσιώτης, Φυτανίδης 6, Δενδράκης 1, Δ. Παπαδόπουλος 12, Αιμ. Απατσίδης 2, Γ. Κωστόπουλος 4, Σαββίδης 5, Μαυρόπουλος, Βαλής, Ραγιόπουλος, Σ. Χαλκίδης 1, Κωστελίδης.