Πέρασε σαν “σίφουνας” ο Ηρακλής και από το Κιλκίς

Από το πρώτο ημίχρονο κρίθηκε ο αγώνας μεταξύ του Κιλκισιακού και του Ηρακλή, αφού ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα του Παπαδόπουλου και λίγα λεπτά αργότερα του Ρόβα. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση, διευρύνοντας και άλλο το σκορ στο δεύτερο μέρος. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Πτηνόπουλος, ο οποίος με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν στα πρώτα λεπτά να βρουν τα «πατήματα» τους, με τον Ηρακλή να είναι αυτός που πήρε γρήγορα τα ηνία. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 11΄, όταν ο Ρόβας βγήκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, ωστόσο έστειλε τη μπάλα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος βγήκε και πάλι τετ-α-τετ, ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα Κολιοφούκα. Το πρώτο τέρμα ήρθε στο 28΄, όταν ο Παπαδόπουλος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από αριστερά κατάφερε να σκοράρει και να ανοίξει το σκορ.

ΚΑΤΣΑΒΑΚΗΣ ΜΑΚΗΣ

Λίγο αργότερα και στο 36΄ ο Ρόβας πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ, αφού έκανε γυριστό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Κολιοφούκα. Έτσι, οι «κυανόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δύο γκολ.

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, ο Ρόβας βγήκε απέναντι από τον αντίπαλο πορτιέρε και δεν δυσκολεύτηκε να διευρύνει και άλλο το σκορ (3-0).

Στο 58′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ματετζίδης από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν τα υπόλοιπα λεπτά, με τον Πτηνόπουλο στο 89′ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ηρακλή, γράφοντας το τελικό 4-0.

Οι συνθέσεις
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Κολιοφούκας, Καρασίμος (Παπαχρυσάνθου), Καραμπάς (Ραφαελίδης), Παλάσκας, Ματεντζίδης, Ιορδανίδης, Δρόσος, Προβατίδης (Πιπερτζής), Παπαδημητρίου, Μοσχάκης (40′ Σαβελίδης), Καθάριος.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Καραντασιάδης, Γιαννίτσης, Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης, Κωστούλας, Α. Αθανασίου (75΄ Κουρέλλας), Παναγιωτούδης, Παπαδόπουλος, Πτηνόπουλος, Ρόβας (70΄ Μεντί).