Πέμπτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις για την ΚουΠα Κιλκίς

Κείμενο, Φωτογραφίες, Video, Στατιστική Ανάλυση: Γιάννης Σιταρίδης

Αναμετρήθηκαν ο πρώτος με τον τρίτο της βαθμολογίας. Ο βαθμός δυσκολίας ήταν σαφώς υψηλότερος. Η ομάδα του Αιγινιακού είναι μία από τις καλές ομάδες της κατηγορίας που έχουν φιλοδοξίες και διεκδικούν διάφορα από τη φετινή σεζόν. Τίποτα από τα παραπάνω ωστόσο δεν εμπόδισε την ΚουΠα Κιλκίς, προκειμένου να φτάσει στο στόχο της, την πέμπτη κατά σειρά νίκη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ανταγωνιστικά. Ο Αιγινιακός μπήκε αποφασισμένος, κάτι που απέδειξε ευθύς εξαρχής διατηρώντας τα ηνία του αγώνα για τα πρώτα τρία λεπτά. Ωστόσο το 4 – 8 του τρίλεπτου γρήγορα έγινε 10 – 8, η γηπεδούχος ισορρόπησε, έκλεψε μπάλες, πήρε τα ριμπάουντ, έτρεξε και πήρε σκορ από αλλεπάλληλους αιφνιδιασμούς με τους Παπαδόπουλο και Ημερίδη αιχμές του δόρατος στην επίθεση. Τα σουτ δεν μπήκαν αυτή τη φορά για το Γιώργο Θεοδωράκο, η πολύπλευρη συνεισφορά του ωστόσο εκφράστηκε μέσω της δυναμικής άμυνας του σε κάθε αντίπαλο που χρεωνόταν.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24 – 18 υπέρ των γηπεδούχων. Η είσοδος του Μουστάκα, το ανέβασμα της απόδοσης των Ημερίδη και Παπαδόπουλου αλλά και η ώριμη εμφάνιση του Πατσούρη στον ανασταλτικό τομέα, κατά τη δεύτερη περίοδο, έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στη γηπεδούχο που μεταξύ άλλων ήταν εύστοχη (4/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα). Η διαφορά ξεπέρασε οριστικά τους δέκα με ένα απίθανο υπό πίεση έμμεσο τετράποντο του Συμεών Παπαδόπουλου, που ξεσήκωσε πάγκο και κερκίδα. Το ημίχρονο έκλεισε με 48 – 33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα παρουσίασε το καλό της πρόσωπο από το πρώτο λεπτό, εξασφάλισε μια διαφορά 20 πόντων, την οποία διατήρησε και διαχειρίστηκε σχετικά εύκολα καθ’ όλη τη διάρκειά του. Δεν σκόραρε πολύ (16 πόντοι), κέρδισε ωστόσο τη μάχη των ριμπάουντ και στις δυο ρακέτες, πήρε δεύτερες και τρίτες επιθέσεις, ενώ φαινόταν να διαθέτει περισσότερη ενέργεια και διάθεση. Αν μάλιστα έμπαιναν και τα υπό καλές προϋποθέσεις σουτ έξω από τη γραμμή (1/6), τότε το 64 – 42 θα έφτανε ενδεχομένως μέχρι τους 30. Ένα μικρό επί μέρους 5 – 0 του Αιγινιακού έριξε τη διαφορά στους 17 και κάπως έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα 10 – 2 υπέρ της ΚουΠα Κιλκίς. Το 72 – 49, 5’ και 40’’ πριν το τέλος έμοιαζε να γέρνει τελεσίδικα την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Τα τελευταία λεπτά παίχτηκε όμορφο αλλά και άναρχο ανά διαστήματα μπάσκετ, δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος και το παιχνίδι έκλεισε, όπως άρχισε με καλάθι των φιλοξενούμενων.

ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΜΠΗΣ

«ΤΟ ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΟ»: Τα σουτ είναι αλήθεια πως δεν μπήκαν. Η ομάδα έκλεισε τον αγώνα με το πενιχρό 8 / 30 τρίποντα (26,7%) αν και τα περισσότερα εξ αυτών ήταν ελεύθερα. Ο καλύτερος σουτέρ της ομάδας ήταν άστοχος. Τον μιμήθηκαν σε αστοχία και οι υπόλοιποι (εξαιρούντος του Ημερίδη). Κανείς ωστόσο δεν πτοήθηκε. Η άμυνα ζώνης που ανά διαστήματα επέλεξε ο αντίπαλος  «τρυπήθηκε» ουκ ολίγες φορές με τις διεισδύσεις του Ημερίδη, τα πικ εν ρολ με κατάληξη στο Μουστάκα, τα φλότερ του Συμεών. Η επιθετική ενέργεια δεν σπαταλήθηκε σε κρεσέντο άστοχων επιπόλαιων σουτ, η μπάλα γύρισε με υπομονή και το αποτέλεσμα της προσπάθειας αυτής φάνηκε από το ίδιο το σκορ.

Η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Η ομάδα όπως προπείπαμε ήταν άστοχη από την περιφέρεια. Το 29 στα 67 εντός πεδιάς με 8 στα 30 τρίποντα δεν είναι ένα καλός αριθμός. Οι λύσεις βρέθηκαν για την  ΚουΠα Κιλκίς μέσα από τη ρακέτα, αλλά και από τα 4 – 5 μέτρα, πληγώνοντας την άμυνα του Αιγινιακού. Κατά τα άλλα οι 15 ασίστ, και τα 15 κλεψίματα διατήρησαν σε υψηλό επίπεδο το δείκτη οικονομίας. Συνολικά η ομάδα έδειξε διάθεση απέναντι σε έναν ποιοτικότερο από τους μέχρι τώρα αντιπάλους, προσάρμοσε το παιχνίδι της σε υψηλότερα στάνταρντ και ανταποκρίθηκε στις δυσκολίες που της παρουσιάστηκαν με επιτυχία.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Μπάμπης Ημερίδης

Αυτό ακριβώς έκανε και ο Μπάμπης Ημερίδης. Ανέβασε το επίπεδο ποιότητας που ούτως ή άλλως διαθέτει και σκόρπισε όλες τις αμυντικές ορέξεις των αντιπάλων του. Πέτυχε 31 πόντους έχοντας 7 στα 11 δίποντα και 4 στα 5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη. Παράλληλα κέρδισε  9 φάουλ, φθείροντας το αντίπαλο ρόστερ. Σαν το παλιό κρασί. Ο Ημερίδης μέρα με τη μέρα γίνεται καλύτερος, μαθαίνει τους συμπαίκτες του βρίσκει ρυθμό και ανεβάζει την απόδοσή του συμπαρασύροντας και την ομάδα του.

Συμεών Παπαδόπουλος

Παρέδωσε μαθήματα οργάνωσης παιχνιδιού για ακόμα μια φορά. Ο Συμεών είναι χάρμα οφθαλμών μέσα στο γήπεδο. Μοίρασε σωστά το παιχνίδι, έλεγξε το ρυθμό του, ενώ σκόραρε και μοίρασε τη μπάλα όποτε χρειάστηκε. Σε επίπεδο αριθμών όλα τα παραπάνω μεταφράζονται σε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ,  2 κλεψίματα, 3 λάθη σε 29 σχεδόν αγωνιστικά λεπτά.

Γιώργος Θεοδωράκος

Ο Θεοδωράκος είναι ένα υπερπολύτιμο εργαλείο στα χέρια του κάθε προπονητή. Τι κι αν δεν του μπήκαν τα σουτ. Ο Γιώργος παρεδωσε μαθήματα αμυντικής συνπεριφοράς, ήταν απροσπέλαστος, βρισκόταν παντού μέσα στο αμυντικό μισό. Πήρε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 τελικές πάσες ενώ 6 φορές έκλεψε την μπάλα, προκαλώντας συνθήκες αιφνιδιασμού για την ομάδα του, με το αποτέλεσμα συνήθως να φέρνει καλάθι, φάουλ ή και τα δυο.

Τάσος Μουστάκας

Το συγκεκριμένο παιχνίδι, του ταίριαξε γάντι. Γέμισε τη ρακέτα με την παρουσία του στα 15,7 λεπτά που αγωνίστηκε, σκόραρε, πήρε ριμπάουντ, πολέμησε με τους ψηλούς του Αιγινιακού και τις περισσότερες φορές βγήκε νικητής. 10 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ η αριθμητική του συνεισφορά.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Ήταν η πρώτη φορά που το επίπεδο της αντιπάλου, έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα μας να ανεβάσει τον δικό της πήχη ψηλότερα και να διαπιστώσει πόσο εφικτό είναι να ανταποκριθεί σε μια τέτοια πρόκληση. Το γενικό συμπέρασμα είναι ασφαλώς θετικό. Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, με το χρόνο να αποτελεί σύμμαχο σε αυτήν την προσπάθεια.

Δεν πρέπει να λησμονήσουμε φυσικά να ευχηθούμε στον άτυχο αθλητή του Αιγινιακού Βουλτσίδη, που τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού περαστικά και γρήγορη ανάρρωση.

ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Τσάτσης Θ.)

Παπαδόπουλος 17(2τρ), Ημερίδης 31(4τρ), Ποζίδης 4, Παπαδόπουλος Ν 1, Θεογιάννης, Χρυσάφης 2, Θεοδωράκος 10 (2τρ), Τσουλφαΐδης , Πατσούρης, Μουστάκας 10, Τσιλιγκαρίδης Σ., Τσιλιγκαρίδης Λ. 6.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ ΑΓΩΝΑ: 24 –  18 / 48 – 33 / 64 – 47 / 81 – 58

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως βγήκε γούρικη και η νέα «city edition» λευκή αγωνιστική εμφάνιση της ομάδας, αλλά γι’ αυτό θα γίνει εκτενέστερη αναφορά σε επόμενο άρθρο.