«Θύμα» της… ίδιας σφυρίχτρας ο Εύαθλος στον Βόλο

Την νικηφόρα πορεία του κατά τον τελευταίο ενάμισυ μήνα έδειξε, ότι ήταν ικανός να συνεχίσει στον Βόλο ο Εύαθλος Πολυκάστρου.

Φαίνεται, όμως, ότι με αυτήν την προοπτική «διαφωνούσε» η διαιτησία, κυρίως από πλευράς Κουκουλεκίδη (ο άλλος ήταν ο Πράττος), που στο δεύτερο ημιχρόνιο έδωσε «ρεσιτάλ»… «φαλτσοσφυριγμάτων» και «παραλείψεων», που έφεραν τα πάνω κάτω, προσφέροντας στην τοπική Νίκη το «στήριγμα» το οποίο απέτρεψε την «κατάρρευσή» της.

Ήταν ο ίδιος διαιτητής, που αντιμετώπισε εχθρικώς τον Εύαθλο και στον… νικηφόρο αγώνα του με τους Ίκαρους Τρικάλων μια εβδομάδα νωρίτερα. Έτσι η καλαθοσφαιρική ομάδα του Πολυκάστρου υποχρεώθηκε σε άδικη ήττα με 89-80, εκεί που στο πρώτο ημιχρόνιο είχε προηγηθεί με 47-38 και είχε «στριμώξει στα σχοινιά» την γηπεδούχο, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και βρίσκοντας με πολλούς τρόπους τον «δρόμο» για το καλάθι της.

Με ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρονίου άρχισαν τα διαιτητικά… «παρατράγουδα», με ανύπαρκτα φάουλ και βήματα εις βάρος των Πολυκαστρινών και κατ΄επανάληψιν… κλείσιμο ματιών σε… οφθαλμομανείς αντίστοιχες παραβάσεις των Βολιωτών.

Παρ΄όλα αυτά η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Εύαθλο να ηττάται με διαφορά τριών πόντων και με το αγωνιστικό φρόνημα υψηλό, παρά τον διαιτητικό κατατρεγμό.

Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο… «το κακό παράγινε», καθώς το πολυκαστρινό συγκρότημα από την μία στερήθηκε αρκετών πόντων και από την άλλη «φορτώθηκε» με πολλούς άδικους πόντους από τις άδικες αποφάσεις και παραλείψεις της διαιτησίας, κάτι που του στέρησε την δυνατότητα να φτάσει στην ανατροπή και την νίκη επί… της Νίκης.

Αν μη τι άλλο, προκαλεί εύλογη απορία το πως μια από τις αποδεδειγμένα καλύτερες άμυνες του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος γ΄ομίλου (α΄ομίλου Βορρά) γ΄εθνική κατηγορίας «κατάφερε» να δεχθεί… 68 πόντους σε… ενάμισυ ημιχρόνιο!

Και όσοι παρακολούθησαν αυτόν τον αγώνα, δεν κάνουν λόγο για καμμιάν αγωνιστική «καθίζηση» του Ευάθλου κατά το εν λόγω διάστημα, που να δικαιολογεί τέτοιο … «σουρωτήρι»!