Αθλητισμός

Μεγάλη νίκη της ομάδας γυναικών του Κιλκισιακού

Μεγάλη νίκη στο πρωτάθλημα γ’ εθνικής κατηγορίας σημείωσε η ομάδα γυναικών του Κιλκισιακού, επικρατώντας της αντιστοιχης των Νεφελών Κατερίνης με 3-2.

Στο σχετικό ενημερωτικό δελτίο αναφέρονται, μεταξύ άλλων, και τα εξής:

«Τι και αν είχε να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος. Τι και αν έμεινε πίσω στο αποτέλεσμα. Ο Κιλκισιακός πραγματοποίησε μεγαλειώδη εμφάνιση και επιβλήθηκε με 3-2 των Νεφελών Κατερίνης, με αγώνα της έβδομης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της γ΄ εθνικής.

Οι παίκτριες του Νίκου Κωτάκη έδειξαν δείγμα του μεγάλου τους ταλέντου, καθώς αν και είχαν απέναντί τους μια δυνατή και έμπειρη ομάδα, ήταν καλύτερες και έφτασαν δικαίως στην νίκη.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Κιλκισιακό και στο 13′ η μπάλλα …«χάθηκε»! Η Αναστασιάδου έπαιξε κάθετα στην Καραβασίλη, αυτή με την μία έσπασε την μπάλλα στην Γάτσιου που με πλασέ στη κίνηση «άνοιξε» το αποτέλεσμα.

Ο ΑΟΚ ήλεγχε πλήρως, δημιούργησε δύο ακόμη φάσεις, και στο 26′ δεν του δόθηκε πέναλτι σε χέρι μέσα στη περιοχή μετά από προσπάθεια της Γάτσιου.

Από το 35′ και μετά οι Νεφέλες «κέρδισαν μέτρα», και στάθηκαν τυχερές μιας και ισοφάρισαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με πλασέ της Παπακώστα.
Οι φιλοξενούμενες είχαν τη ψυχολογία με το μέρος τους, και δοκάρι στο ξεκίνημα της επανάληψης μετά από κακό διώξιμο της Τζττζίδου. Τελικά στο 52′ έφτασαν στην ανατροπή με την Μιχαηλίδου.

Σωτήρια απόκρουση της Τσαρτσαράκη στο 65′, και από εκεί και πέρα με τις εσωτερικές αλλαγές, ο Κιλκισιακός έγινε πιο επιθετικός και κυριάρχησε στο γήπεδο.

Ευκαιρία με τη Καραβασίλη στο 68′ με την ισοφάριση να έρχεται τέσσερα λεπτά αργότερα.
Φάουλ αρκετά μέτρα έξω από τη περιοχή, όμως η Ελένη Μουρατίδου έστειλε την μπάλλα «συστημένη» στο δεξί «παραθυράκι» για το 2-2.

Στο 78′ η Καραβασίλη δε μπόρεσε να κερδίσει σε τετ-α-τετ την Πατσιοδήμου, όμως τα κορίτσια συνέχιζαν να πιέζουν και δικαιώθηκαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.
Εκτέλεση κόρνερ της Μουρατίδου, η μπάλλα στρώθηκε στη Γάτσιου που εκτέλεσε με την μία για το τελικό 3-2.

Η σύνθεση:
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Τσαρτσαράκη, Πουλιοπούλου, Παρπαρά, Τζιτζίδου, Μουρατίδου, Αναστασιάδου, Βασιλειάδου (73′ Ν. Παπαδοπούλου), Γάτσιου, Καραβασίλη, Φούρναρη (46′ Αβραμίδου), Χατζηγεωργιάδου (54′ Ασκονίδου).

Η επόμενη αγωνιστική ημέρα:
Κυριακή 5.3.17, 15.00, Κιλκισιακός-Α.Νέστωρ Καρδιτσης.

Περισσότερα

Πραγματικοί… «αστέρες»

Παρατηρώντας το πρόγραμμα τοπικής αθλητικής δραστηριότητας του τελευταίου διαστήματος καθώς και κοινωνικών ή πολιτιστικών εκδηλώσεων, που διοργανώνονται στον νομό, το […]

Δείτε ακόμα

Την ημέρα της Γυναίκας

Με την παγκόσμια ημέρα της Γυναίκας (8 Μαρτίου) συνέπεσε η επίσκεψη της υπουργού εσωτερικών Νίκης Κεραμέως στον νομό Κιλκίς. Δεν […]