Μεγάλη πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του Βανκούβερ για Γραμματικοπούλου

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου επέστρεψε από σετ πίσω και νίκησε την Asia Muhammad με 2-6, 7-5, 6-2, για να εξασφαλίσει μια μεγάλη πρόκριση για το κυρίως ταμπλό του Odlum Brown Vancouver Open στο Βανκούβερ.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.236 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν έκανε και το καλύτερο ξεκίνημα στο ματς και έχασε 3 φορές το σερβίς της στο 1ο σετ. Ανέβηκε ωστόσο στη συνέχεια και άνοιξε με ένα break το 2ο σετ, για να προηγηθεί με 3-0.

Δεν μπόρεσε να κλείσει το σετ στο σερβίς της και υπέστη το break στο 10ο game, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί σε 5-5, έμεινε όμως ψύχραιμη και έκανε αμέσως νέο break, για να ανακτήσει το προβάδισμα στο 6-5. Στο 12ο game σέρβιρε για 2η φορά για το σετ και κατάφερε να σβήσει 3 break points, για να αξιοποιήσει το 2ο set point της και να κάνει το 7-5.

Έχοντας πια και το momentum στο μέρος της, η Ελληνίδα παίκτρια άνοιξε με break και το 3ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 και δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο. Η Muhammad, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.187 στον κόσμο, μείωσε σε 4-2 κάνοντας break, αλλά η Βαλεντίνη κέρδισε τους 8 από τους 9 επόμενους πόντους και ολοκλήρωσε το 3ο σετ στο 6-2, έπειτα από 2 ώρες και 16 λεπτά αγώνα.

Η Βαλεντίνη, η οποία είχε κερδίσει και την Nagi Hanatani από την Ιαπωνία με 6-3, 1-6, 6-2 χθες, εξασφάλισε μια θέση για το κυρίως ταμπλό της WTA 125 διοργάνωσης του Βανκούβερ, όπου θα παίξει και η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, με την οποία είναι μάλιστα πιθανές αντίπαλες στον 1ο γύρο.

Οι δυο Ελληνίδες θα παίξουν και στα διπλά, με τη Βαλεντίνη να συνεργάζεται με την ανερχόμενη Victoria Jimenez Kasintseva και την Παπαμιχαήλ με την Marina Bassols Ribera.