Αθλητισμός

Oι τελικοί του πρωταθλήματος της ΕΠΣΚ Κιλκισιακός-Επτάλοφος

Γράφει ο Κώστας Ίντος

Το Σάββατο 4 Μαϊου 2019 στις 5 το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο Κιλκίς διεξάγεται ο τελικός των «πλέυ οφ» του πρωταθλήματος α1 ΕΠΣ Κιλκίς, ανάμεσα στον Κιλκισιακό και στον ΠΑΟΝΕ Επταλόφου.

Με την πρωτιά της κανονικής περιόδου ο Κιλκισιακός έχει το πλεονέκτημα της έδρας. Εαν κερδισει στο 90λεπτο ή την παράταση ή στα πέναλτυ, κερδίζει τον τίτλο και την άνοδο.

Σε περίπτωση νίκης του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου ο Κιλκισιακός έχει το δικαίωμα της δεύτερης ευκαιρίας. Ο τελικός θα διεξαχθεί σε ουδέτερο γήπεδο, το Σάββατο 11 Μαϊου. Όποιος επικρατήσει κατακτά τον τίτλο και την άνοδο.

Η πορεία του Κιλκισιακού
Διακρώς κυνηγούσε και μόλις στις τελευταίες δύο αγωνιστικές βρέθηκε στην πρώτη θέση.

Συγκέντρωσε 57 βαθμούς με 17 νίκες, 6 ισοπαλίες και μία ήττα από την Πλαγιά. Με τα 63 τέρματα ενεργητικό είχε την δεύτερη επίθεση και με τα εννέα τέρματα παθητικό την πρώτη άμυνα.

Διατήρησε ανέπαφη την εστία σε 16 παιχνίδια. Παρουσίασε μόλις μία «αφλογιστία», την 3η αγωνιστική ημέρα, στην «λευκή» ισοπαλία του γηπέδου Πολυκάστρου. Εντος έδρας πήρε 32 βαθμούς με αήττητο απολογισμό, δέκα νίκες, δύο ισοπαλίες, τέρματα 33-4.

Εκτός έδρας απέσπασε 25 βαθμούς, με επτά νίκες, τέσσερες ισοπαλίες, μία ήττα, τέρματα 30-5.

Στον α’ γύρο είχε 27 βαθμούς με οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες, μία ήττα, τέρματα 34-4.

Στον β’ γύρο είχε 30 βαθμούς, με εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες, τέρματα 29.-5.

Η πορεία του Επταλόφου
Στις πρώτες 24 αγωνιστικες ημέρες καταλάμβανε την κορυφή της βαθμολογίας. Οπισθοχώρησε στην δεύτερη θέση στα τελευταία 180 λεπτά του πρωταθληματος. Συγκέντρωσε 56 βαθμούς με 18 νίκες, δύο ισοπαλίες, τέσσερες ήττες.

Με τα 67 τέρματα ενεργητικό είχε την πρώτη επίθεση και με τα 26 τέρματα παθητικό την τέταρτη άμυνα.

Διατήρησε ανέπαφη την εστία σε έξι παιχνίδια. Παρουσίασε τέσσερες «αφλογιστίες».

Εντός έδρας πήρε 28 βαθμούς, με εννέα νίκες, μία ισοπαλία, δύο ήττες, τέρματα 36-14.

Εκτός έδρας απέσπασε 28 βαθμούς, με εννέα νίκες, μία ισοπαλία, δύο ήττες, τέρματα 31-12.

Μάλιστα στις πρώτες εννέα εξόδους είχε το απόλυτο, με ισαριθμα «διπλά».

Στον α΄γύρο είχε 31 βαθμούς με δέκα νίκες, μία ισοπαλία, μία ήττα, τέρματα 36-13.

Στον β’ γύρο είχε 25 βαθμούς, με οκτώ νίκες, μία ισοπαλία, τρεις ήττες, τέρματα 31-13.

Οι «εκτελεστές» του Κιλκισιακού
Εμιγκέν Ντάμζι 15, Νίκος Μπελίτσας 8, Γιάννης Πιπερτζής 7, Γιώργος Αγριμάκης 6, Δημητρης Δρόσος 5, Μπάμπης Κοτσαμποϊκίδης, 4, Δημήτρης Ευθυμιάδης 4, Νίκος Κελεσίδης 4, Μπάμπης Μαυροκεφαλίδης 2, Γιώργος Μοσχάκης 2, Σπύρος Ματεντζιδης 1, Κώστας Λογγινίδης 1.
Αυτοτέρμα Κώστας Μπέσιας (Πευκόδασος) 1
Τέρματα από μηδενισμό Λεβεντοχωρίου 3.

Οι «εκτελεστές» του Επταλόφου
Χρήστος Παρπουτσής 23, Δημήτρης Τοπχαράς 14, Σταύρος Γκέρτσος 11, Σάββς Παντελιάδης 8, Γιώργος Ζελέγκου 2, Σάββας Παπαδόπουλος 2, Αλέξης Μουρατίδης 1, Νέστορας Αμοιρίδης 1, Χρήστος Κετικίδης 1, Κώστα Σακαλίδης 1, Αλέξανδρος Ρεμπετσιώτης 1, Στέλιος Ευθυμιάδης 1.
Αυτοτέρμα Γιάννης Τσοποζίδης (Λεβεντοχώρι) 1

Ο Κιλκισιακός στην α1
Ιδρύθηκε το 1961. Λόγω των 47 ετών στις εθνικές κατηγορίες (17 στην β’ εθνική, 17 στην γ’ εθνική, 13 στην δ’ εθνική) μέτρησε μόλις την ενδέκατη χρονιά στην α1 ΕΠΣ Κιλκίς. Διεκδικεί το δέκατο πρωτάθλημα. Εχει το ανεπανάληπτο ποσοστό επιτυχίας 90% έχοντας κατακτήσει εννέα τίτλους πρωταθλήματος (1962, 1963, 1964, 1968, 1969, 1976, 2006, 2015, 2017). Απέτυχε μόνο την περίοδο 2015-16 καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση.

Ο Επτάλοφος στην α1
Ιδρύθηκε το 1977. Συμπλήρωε 26 χρονιές στην α1 ΕΠΣ Κιλκίς. Δεν στέφθηκε πρωταθλητής στις δύο κορυφαίες στιγμές του, σε ισάριθμους τελικούς «πλέυ οφ», το 1999 (έχασε στα πέναλτυ από τον Μακεδονικό Γρίβας) και το 2016 (έχασε στην παράταση από το Πάικο Γουμένισσας). Επιχειρεί την τρίτη απόπειρα και είναι πάλι το «αουτσάιντερ» της διαδικασίας.

Η φετινή προϊστορία
-Στην αναμέτρηση του α’ γύρου υπήρξε ισοπαλία με αποτέλεσμα 1-1. Προηγήθηκε ο γηπεδούχος Επτάλοφος με τέρμα του Γιώργου Ζελέγκου στο 62’ και ισοφάρισε ο φιλοξενούμενος Κιλκισιακός με τέρμα του Γιάννη Πιπερτζή στο 83’.

-Στην αναμέτρηση του β’ γύρου, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής ημέρας ο γηπεδουχος Κιλκισιακός επικράτησε 1-0, με τέρμα του Εμιγκέν Ντάμζι στο 67’ και εξασφάλισε την πρωτιά της κανονικής περιόδου, μετά από αναμονή 206 ημερών.

Οι πρόεδροι
Στο ανωτέρω διοικητικό αξίωμα του Κιλκισιακού ο Αγγελος Τζουμας και του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου ο Γιώργος Παπαδαμιανός.

Οι προπονητές
-Στους πρώτους εφτά αγώνες του Κιλκισιακού κάθισε στον πάγκο ο Καλαμαριώτης Κώστας Γαβουχίδης (τέσσερες νίκες, δύο ισοπαλίες, μία ήττα). Στους τελευταίους 17 αγώνες το πρόσταγμα είχε ο 48χρονος Φλωρινιώτης Αλέξανδρος Κατηκαρίδης (13 νίκες, τέσσερες ισοπαλίες).

-Τεχνικός καθοδηγητής του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου ο 45χρονος Κιλκισιώτης Παύλος Μπάπκας.