Ο Κιλκισιακός «συνήθισε» εκτός έδρας στις ήττες… μετά το 90΄

Η ιστορία επαναλήφθηκε και στην Ανθεια Εβρου, όπου ο Κιλκισιακός έχασε έναν ακόμη αγώνα στις καθυστερήσεις, αυτήν την φορά με 1-0 από την τοπική Ενωση Ανθείας – Αριστείνου στο 91’, εκεί που σε όλο το προηγούμενο διάστημα, με βάση την συνολική «εικόνα» του άξιζε όχι απλώς να μην ηττηθεί, αλλά να νικήσει.

Δυστυχώς, για τον Κιλκισιακό, αρκούσε η ισοπαλία στους τελευταίους τέσσερις εκτός έδρας τέτοιας μορφής αγώνες, για να διατηρεί βάσιμες μαθηματικές πιθανότητες παραμονής στον α’ όμιλο της γ’ εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Κιλκίς παρουσιάσθηκε σαφέστατα βελτιωμένη στο πρώτο ημιχρόνιο του αγώνα της Ανθείας, άσκησε κατά διαστήματα έντονη πίεση και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, τρεις εκ των οποίων κλασικές με τους Μυλωνά, Κωσταγιάννη και Βόσδου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα, αλλά οι Κιλκισιώτες συνέχισαν να είναι επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους και απείλησαν άλλες δύο φορές με τους Πιπερτζή και Μαυροκεφαλίδη.

Ωστόσο, δεν έλειψαν και πάλι οι αμυντικές ολιγωρίες, με αυτήν του 91’ να αποβαίνει μοιραία. Μοναδικό «παρήγορο» σημείο αναφοράς στον τωρινό Κιλκισιακό, που θα «πιεί» άλλο ένα «πικρό ποτήρι» υποβιβασμού την τελευταία δεκαετία, το ότι στελεχώνεται κατά βάσιν από παίκτες 17-20 ετών.

Που σημαίνει, ότι, εφ’ όσον ξεκινήσει γρήγορα η διοικητική, παραγοντική, οργανωτική και οικονομική ανασυγκρότηση του Κιλκισιακού, η ομάδα του Κιλκίς θα μπορέσει να «βρει» από την επόμενη κιόλας περίοδο τα «πατήματα» που θα την οδηγήσουν στην οριστική επάνοδο στον χώρο των εθνικών κατηγοριών, ώστε να κλείσει ο «κύκλος» των τελευταίων χρόνων, κατά τα οποία έγινε… ανελκυστήρας («ασανσέρ») μεταξύ γ’ εθνικής και α’ τοπικής κατηγορίας.