Πέρασε ο Κιλκισιακός το εμπόδιο της Ειρηνούπολης με 2-1

Με τέρμα που σημείωσε ο Χρήστος Παπουρτσής στο 38΄ο Κιλκισιακός άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 1-0.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ ΕΙΡΗΝΟΥΠΟΛΗΣε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες με πολλές κίτρινες κάρτες και μία κόκκινη για τους φιλοξενούμενους ο Κιλκισιακός κατάφερε να κερδίσει τις μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου και να δημιουργήσει δύο καλές φάσεις στην εστία του Α.Σ.Ειρηνούπολης, με τον Σάββα Παντελιάδη και τον Χρήστο Παπουρτσή στο πρώτο ημίχρονο.

Αντίθετα η Ειρηνούπολη δημιούργησε μόνο μία φάση μπροστά από τα καρρέ του Πεχλιβανίδη.
Στην επανάληψη στο 56′ Πέτγαζλης της Ειρηνούπολης εκμεταλέυθηκε λάθος της άμυνας και ισοφάρισε σε 1-1.

Αγωνιζόμενοι η Ειρηνούπολη με παίχτη λιγότερο τα τελευταία λεπτά ο Σάββας Παντελιάδης στο τρίτο λεπτό των καθηστερήσεων έδωσε την νίκη στον Κιλκισιακό.

Οι φάσεις του αγώνα

8′ Κίτρινη κάρτα Έξαρχος

11′ Κεφαλιά – γέμισμα του Μανδάλη από τα δεξιά, ο Κουκουράκης έπιασε το σουτ στην κίνηση, σε κόρνερ οι αντίπαλοι αμυντικοί

12′ Εκτέλεση κόρνερ του Αργυρίου, ο Παρσόπουλος έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πεχλιβανίδη.

14′ Πάσα του Κομπαλία στον κενό χώρο για τον Μάναλη, αδύναμο σουτ του τελευταίου μπλοκάρει εύκολα ο Σεϊτανίδης.

18′ Κίτρινη κάρτα Τζεϊρανίδης

20′ Σέντρα του Μπελίτσα, ο Παντελιάδης δεν έπιασε την κεφαλιά και απομάκρυνε τον κίνδυνο ο Συμεωνίδης.

21′ Κίτρινη κάρτα Παπαδόπουλος Σαβ.

28′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Κιλκισιακό. Δυνατό σουτ του Σάββα Παπαδόπουλου από τα 30 μέτρα, ο Σεϊτανίδης απέκρουσε με υπερένταση, στην επαναφορά εξ επαφής ο Παρπουτσής έκανε το σουτ, με τον πορτιέρο της Ειρηνούπολης να αποκρούει εντυπωσιακά με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ.

29′ Κίτρινη κάρτα Κουκουράκης.

31′ Σέντρα του Συμεωνίδη, οι αμυντικοί απομακρύνουν προ του Έξαρχου, ο Λαμπριανίδης που έγινε κάτοχος της μπάλας έκανε το μακρινό σουτ και ο Πεχλιβανίδης μπλόκαρε.

38΄Κάθετη πάσα του Σάββα Παπαδόπουλου, ο Παρπουτσής με ωραίο κοντρόλ και σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του (1-0)

35′ Εκτέλεση φάουλ του Λαμπριανίδη, άστοχη έξοδος του Πεχλιβανίδη ωστόσο ο Παρσόπουλος που ακολούθησε τη φάση έπιασε «αέρα»

48′ Εκτέλεση φάουλ του Έξαρχου, η μπάλα αφού βρήκε το οριζόντιο δοκάρι έσκασε στο έδαφος, ο Βαλδήρ έπιασε την κεφαλιά και ο Καραγιάννης με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο με υπόδειξη του βοηθού, το γκολ ακυρώθηκε ως off side.

56′Εκτέλεση φάουλ του Τενεκετζή από το κέντρο, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς, ο Πέτγαζλης έκανε ωραίο κοντρόλ στο ύψος του πέναλτι και με τεχνικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας (1-1)

62′ Κίτρινη κάρτα Τενεκετζής

65′ Σέντρα του Σάββα Παπαδόπουλου, ο Αργυρίου με υπερένταση στο δεύτερο δοκάρι αποκρούει προ του Λογγινίδη.

77′ Πάσα του Συμεωνίδη, για τον Έξαρχο, ο τελευταίος με ωραία προσποίηση απέφυγε τον αντίπαλο του ωστόσο το σουτ αφού κόντραρε πέρασε κόρνερ.

80′ Μαρκάρισμα από πίσω του Αργυρίου, ο ρέφερι κ. Φωτιάδης έκρινε πως ήταν επικίνδυνη προβολή και απέβαλλε τον αμυντικό της Ειρηνούπολης με απευθείας κόκκινη κάρτα.

84′ Κίτρινη κάρτα Ματετζίδης.

90′ Εκτέλεση φάουλ του Τενεκετζή, ο Καραγιάννης γύρισε ωραία το σώμα του, το σουτ όμως αποκρούστηκε με διπλή προσπάθεια από τον Πεχλιβανίδη.

93΄Σέντρα του Λογγινίδη από αριστερά, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, η μπάλα πήρε ύψος προς το δεύτερο δοκάρι και εκεί πετάχτηκε ο αφύλαχτος Παντελιάδης και με κεφαλιά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.