Πρώτη εντός έδρας νίκη του Ηρακλή επί του Κιλκισιακού με 5-1

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Γηραίο. Τόσο χρειάστηκε για να πετύχει τα 2 πρώτα γκολ της νίκης και να… καθαρίσει εύκολα με το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αποφασισμένοι να μην δώσουν… θάρρος στον αντίπαλο να ελπίζει σε καλό αποτέλεσμα.

Έτσι μόλις στο 7′ ο Παπαδόπουλος έκανε «σεφτέ» στα γκολ με την φανέλα του Ηρακλή κι άνοιξε το σκορ. Ο Ηρακλής για να κάνει το βήμα προς την νίκη είχε κι αρκετή δόση τύχης καθώς στο 44′ Ο Υφαντίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Παλάσκα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Με την σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κιλκισιακός ξαναμπήκε στο ματς μιας και με κοντινή κεφαλιά ο Ραφαηλίδης μείωσε σε 2-1.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ

Η εξέλιξη αυτή θα μπορούσε να γεμίσει άγχος νεανικό σύνολο του Ηρακλή γέμισε με άγχος, αλλά τρία λεπτά μετά ο Ρόβας σκόραρε κι έδωσε πάλι… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Από κει και πέρα ο Κιλκισιακός δεν είχε άλλη αντίδραση. Έτσι λίγο πριν το φινάλε, στο 88′ ο Ρόβας χρίστηκε και πάλι σκόρερ για το 4-1, αλλά το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε στα… χασομέρια ο Κρυστάλλης που διαμόρφωσε το τελικό 5-1!
Οι συνθέσεις:
ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάκης Αναστασιάδης): Γιούδας, Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης, Καραντασιάδης, Καστριτσέας, Αθανασίου Α. (75΄ Στεφανής), Ρόβας (86΄ Κρυστάλλης), Αθανασίου Π., Παπαδόπουλος (83΄ Κριτσιάνης), Σαββελίδης (45΄+1΄ Πτηνόπουλος), Υφαντίδης.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ (Λεωνίδας Υφαντίδης): Κολιοφούκας, Δρόσος, Ραφαηλίδης, Παλάσκας, Ματεντζίδης, Δοξάκης, Μπελίτσας, Λογγινίδης, Παπαδημητρίου, Καρασίμος, Καθάριος.