Αθλητισμός

Η διαιτησία έκανε στα Διαβατά… «αδιάβατο» τον «δρόμο» του Ευάθλου

Στο κλειστό γυμναστήριο Ιωνίας (Διαβατών) Θεσσαλονίκης ο Εύαθλος Πολυκάστρου είχε επί τριάντα λεπτά το «πάνω χέρι» στον αγώνα με τον τοπικό Ιωνικό.

Όμως, η λήξη του αγώνα τον βρήκε ηττημένο με το εντελώς πλασματικό 74-61.

Κύριος υπαίτιος της ήττας η διαιτησία (Παπανικολάου-Κοντογιάννης), που με τα λάθη και τις παραλείψεις της, εκεί που έως το 30΄ήταν απλώς μέτρια, ζημιώνοντας περισσότερο τον Εύαθλο, χωρίς ωστόσο να τον «εκτροχιάζει», στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε απροκάλυπτα εχθρική για το πολυκαστρινό συγκρότημα υποχρεώνοντάς το σε άδικη ήττα.

Ο Εύαθλος ξεκίνησε δυναμικά και, με «όπλο» την προσφιλή πιεστική άμυνά του, ήλεγξε τον αγώνα και προηγήθηκε στο ημιχρόνιο με 30-29.

Η καλή απόδοσή του είχε συνέχεια και στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο αντιμετώπισε αποτελεσματικώς την αντίδραση του Ιωνικού. Όμως, οι διαιτητές σφύριζαν εις βάρος του φάουλ την… υπόνοια επαφής, ενώ έκλειναν τα μάτια στον… «ξυλοδαρμό» των Πολυκαστρινών, με επακόλουθο η λήξη αφού του δεκαλέπτου να βρει τις ομάδες ισόπαλες.

Το κακό με την διαιτησία παράγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς από «ανάποδα» σφυρίγματα ή κραυγαλέες παραλείψεις της ο Ιωνικός εξασφάλισε νωρίς μια διαφορά έξι-οκτώ πόντων.

Την «χαριστική βολή» στον Εύαθλο έδωσαν στα τελευταία λεπτά τα λάθη εκνευρισμού, που προκάλεσε στους παίκτες του αυτή ακριβώς η μεροληψία της διαιτησίας υπερ του γηπεδούχου.

Έτσι, ο Εύαθλος όχι μόνο δεν κατάφερε να ανακάμψει και να επανέλθει στην διεκδίκηση της νίκης αλλά και ηττήθηκε με διαφορά, που δεν έχει καμμία σχέση με την «εικόνα» την οποία παρουσίασε στον αγωνιστικό χώρο.

Το χειρότερο είναι, ότι η ήττα αυτή υποχρεώνει την ομάδα του Πολυκάστρου να εντείνει ακόμη περισσότερο την προσπάθειά της για ανανέωση της παραμονής της στην γ΄εθνική κατηγορία.