«Χρυσή» ευκαιρία έχασε στα Τρίκαλα ο Εύαθλος

Την «χρυσή» ευκαιρία να εδραιωθεί στην πέμπτη θέση του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος α’ ομίλου Βορρά γ’ εθνικής κατηγορίας και να πορευθεί στην συνέχεια με πολύ λιγότερο άγχος έχασε στα Τρίκαλα ο Εύαθλος Πολυκάστρου χάνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα με τους τοπικούς Ικάρους με 67-65 εκεί που η εξέλιξή του συνηγορούσε σε νίκη του πολυκαστρινού συγκροτήματος.

Η ήττα συντελέσθηκε στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα από ένα συνδυασμό σοβαρών λαθών των πολύ καλών τα προηγουμενα 38 λεπτά διαιτητών Σαρακινίδη και Χρυσάφη (Πιερίας), με λάθη των παικτών του Ευάθλου.

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΕΥΑΘΛΟΣ

Μάλιστα, ήταν οι Πολυκαστρινοί που έχασαν πέντε δευτερόλεπτα πριν την λήξη το σουτ τριών πόντων, που θα τους «χάριζε» την νίκη έστω και υπ’ αυτές τις συνθήκες.

Σε όλο το προηγούμενο διάστημα οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στην αγωνιστική υπεροχή και στο προβάδισμα. Ο Εύαθλος ξεκίνησε πιό δυνατά και απέκτησε γρήγορα διαφορά μέχρι και δέκα πόντων, η οποία όμως εκμηδενίσθηκε από την παρατεταμένη αντεπίθεση των Ικάρων, που έφτασαν, και αυτοί μέχρι το συν δέκα.

Τα πράγματα ισορρόπησαν περί τα μέσα της επανάληψης, οπότε τα δύο συγκροτήματα διαδέχονταν το ένα το άλλο σε μία διαφορά το πολύ δύο-τριών πόντων έως και τα προαναφερθέντα δραματικό «επίλογο».

Παρά την ατυχή κατάληξη του αγώνα, το πολυκαστρινό συγκρότημα έδειξε γιά άλλη μία φορά ότι «την έχει» αυτήν την κατηγορία και είναι σε θέση να διεκδικήσει μέχρι τέλους με αξιώσεις την ανανέωση της παραμονής του σ’ αυτήν.

Τα δεκάλεπτα:
14-17, 29-18 (ημιχρόνιο 43-35)
11-16, 13-14 (τελικό 67-65)

Σ.Παπαδόπουλος, Ημερίδης, Σιδηρόπουλος, Κούτουλας, Τσελέκης, Τσινόπουλος, Γουβιανάκης, Γουγουλάκης, Μπινιάκου.

Η επόμενη αγωνιστική ημέρα: Κυριακή 19.11.17, 17.00, Εύαθλος Πολυκάστρου-Νίκη Βόλου.